settings icon
share icon
Pytanie

Nakładanie rąk- co o tym mówi Biblia?

Odpowiedź


"Nakładanie rąk" jest biblijnym aktem; jednakże nie ma biblijnego wymogu, mówiącego o potrzebie fizycznego nakładanie rąk w praktykowaniu duchej służby. Jezus z pewnością nakładał swoje ręce na wielu ludzi, których uzdrowił; jednak uzdrawiał także bez nakładania rąk. Właściwie zdarzały się przypadki, że nie przebywał nawet w pobliżu osób, które uzdrawiał. Ew. Mateusza 8,8 opisuje jak Jezus uzdrowił sługę setnika, chociaż nie był nawet w pobliżu jego domu.

Poniżej przedstawiamy dwa przypadki do rozważenia: w pierwszym Duch Święty obdarza darem mówienia językami w akcie apostolskiego włożenia rąk, a w drugim czyni tak bez nakładania rąk, a jedynie dzięki nauczaniu apostołów.

"Paweł zaś rzekł: Jan chrzcił chrztem upamiętania i mówił ludowi, żeby uwierzyli w tego, który przyjdzie po nim, to jest w Jezusa. A gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa. A gdy Paweł włożył na nich ręce, zstąpił na nich Duch Święty i mówili językami, i prorokowali" (Dzieje Apostolskie 19,4-6).

"A gdy Piotr jeszcze mówił te słowa, zstąpił Duch Święty na wszystkich słuchających tej mowy. I zdumieli się wierni pochodzenia żydowskiego, którzy z Piotrem przyszli, że i na pogan został wylany dar Ducha Świętego; słyszeli ich bowiem, jak mówili językami i wielbili Boga" (Dzieje Apostolskie 10,44-46)

W 1 Liście do Tymoteusza 5,22 - fragment ten nie tyle kładzie nacisk na fizyczny aspekt nakładania rąk, ale dotyczy to bardziej przekazywania odpowiedzialności duchowego przywództwa (jakkolwiek jest to czynione), co należy czynić z wielką rozwagą. Nie powinno się tego robić "pospiesznie" lub bez należytej uwagi: " Rąk na nikogo pochopnie nie wkładaj, nie bądź też uczestnikiem cudzych grzechów; siebie samego czystym zachowaj."

Bez wątpienia, nakładanie rąk we wczesnym kościele oznaczało utożsamianie się z przesłaniem Jezusa Chrystusa, lub z darem duchowym obdarowanego dawcy. Był to fizyczny "znak" uwierzytelniający tego na kogo nakładano ręce, że został mu przekazany duchowy dar. Musimy uświadamić sobie, że w nakładaniu rąk nie ma jakichś magicznych, biblijnych reguł względem służby w Kościele. Nakładanie rąk nie ma samo w sobie żadnej mocy. Praktyka ta ma jedynie znaczenie, gdy czyni ją sam Bóg zgodnie z Bożym Słowem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Nakładanie rąk- co o tym mówi Biblia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries