settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest największy grzech?

Odpowiedź


Żaden grzech nie jest większy od innego w sensie wieczności. Wszystkie grzechy oddzielają nas od Boga i wszystkie grzechy muszą zostać odkupione. Również nie ma "największego grzechu" w sensie "śmiertelnego" i "grzechów powszednich" jak naucza Kościół Rzymskokatolicki. Wszystkie grzechy są "śmiertelne" w tym sensie, że nawet pojedynczy grzech sprawia, że przestępca zasługuje na śmierć duchową i wieczne oddzielenie od Boga. Równocześnie, Biblia nie stwierdza, że w dniu sądu niektóre grzechy będą zasługiwały na większą karę niż inne (Ew. Mateusza 11.22, 24; Ew. Łukasza 10.12,14).

Jezus odniósł się do jednego grzechu jako "większego" grzechu (chociaż nie "największego") w Ew. Jana 19.11. Rozmawiając z Poncjuszem Piłatem, powiedział, że ten który wydał go w ręce Piłata był winny popełnienia "większego grzechu." Miał na myśli to, że wina osoby, która wydała go Piłatowi, czy to Judasza czy Kajfasza, była większa niż winy Piłata z powodu świadomego i zimnego aktu wydania Jezusa po tym, jak widziała przytłaczające dowody jego cudów i nauk, które jednoznacznie wskazywały na niego jako Mesjasza i Syna Bożego. Ten grzech był większy aniżeli tych, którzy go ignorowali. To może wskazywać, że ci, którzy poznali Jezusa jako Syna Bożego i nadal go odrzucają będą poddani większej karze aniżeli ci, którzy pozostają na niego obojętni: "Gdybyście byli ślepi, nie mielibyście grzechu, a że teraz mówicie: Widzimy, przeto pozostajecie w grzechu" (Ew. Jana 9.41).

Te zdarzenia jednak nie udowadniają, że jeden grzech jest "największym grzechem" ze wszystkich. Ks. Przypowieści Salomona 6.17-19 jest katalogiem siedmiu grzechów jakie Bóg nienawidzi i które są dla niego obrzydliwością: "Butne oczy, kłamliwy język, ręce, które przelewają krew niewinną, serce, które knuje złe myśli, nogi, które śpieszą do złego, składanie fałszywego świadectwa, i sianie niezgody między braćmi." Ale żadne z tych siedmiu nie są wskazane jako większy grzech aniżeli inne i żaden nie jest rozpoznany jako największy grzech.

Mimo, iż Biblia nigdzie nie nazywa żadnego grzechu największym, to odnosi się do niewyznanego grzechu, który jest grzechem niewiary. Nie ma przebaczenia dla osoby, która umiera w niewierze. Biblia wyraźnie mówi, że z powodu jego miłości do ludzkości, Bóg zapewnił sposób wiecznego zbawienia- Jezusa Chrystusa i jego śmierć na krzyżu- za tych "którzy wierzą w niego" (Ew. Jana 3.16). Jedynym warunkiem w którym nie zostanie udzielone przebaczenie dotyczy tych, którzy odrzucają jedyny sposób zbawienia. Jezus powiedział, "Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie" (Ew. Jana 14.6) wyjaśniając, że On i tylko On jest drogą do Boga i zbawienia. Odrzucenie jedynego sposobu zbawienia jest niewybaczalne i w tym sensie jest największym grzechem ze wszystkich.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki jest największy grzech?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries