settings icon
share icon
Pytanie

Jak mogło istnieć światło od pierwszego dnia Stworzenia skoro słońce zostało stworzone dopiero czwartego dnia?

Odpowiedź


Pytanie o to jak mogło powstać światło pierwszego dnia Stworzenia skoro słońce nie powstało aż do czwartego dnia jest dość powszechne. 1 Księga Mojżeszowa 1.3-5 stwierdza, „I rzekł Bóg: Niech stanie się światłość. I stała się światłość. I widział Bóg, że światłość była dobra. Oddzielił tedy Bóg światłość od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą. I nastał wieczór, i nastał poranek- dzień pierwszy.” A kilka wersetów dalej czytamy, „Potem rzekł Bóg: Niech powstaną światła na sklepieniu niebios, aby oddzielały dzień od nocy i były znakami dla oznaczania pór, dni i lat! Niech będą światłami na sklepieniu niebios, aby świecić nad ziemią! I tak się stało. I uczynił Bóg dwa wielkie światła: większe światło, aby rządziło dniem, i mniejsze światło, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. I umieścił je Bóg na sklepieniu niebios, aby świeciły nad ziemią. I rządziły dniem i nocą oraz aby oddzielały światłość od ciemności. I widział Bóg, że to było dobre. I nastał wieczór, i nastał poranek- dzień czwarty” (1 Księga Mojżeszowa 1.14-19). Jak to mogło się to stać? Jak mogło być światło rano i wieczorem pierwszego, drugiego i trzeciego dnia skoro słońce, księżyc i gwiazdy nie zostały stworzone aż do czwartego dnia?

To zdaje się być problematyczne jeśli nie weźmiemy pod uwagę atrybutów nieskończoności i wszechobecności Boga. Bóg nie potrzebował słońca, księżyca czy gwiazd, aby zapewnić sobie światło. Bóg jest światłością! 1 Jana 1.5 stwierdza, „A zwiastowanie to, które słyszeliśmy od niego i które wam ogłaszamy, jest takie, że Bóg jest światłością, a nie ma w nim żadnej ciemności.” Bóg sam był światłem przez pierwsze trzy dni Stworzenia, tak jak będzie to w nowym niebie i w nowej ziemi, „I nocy już nie będzie, i nie będą już potrzebowali światła lampy ani światła słonecznego, gdyż Pan, Bóg, będzie im świecił i panować będą na wieki wieków” (Księga Objawienia 22.5). Zanim stworzył słońce, księżyc i gwiazdy Bóg ponadnaturalnie zapewniał światło podczas „dnia” i mógł tak czynić także „w nocy” (1 Księga Mojżeszowa 1.14).

Jezus powiedział, „Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota” (Ew. Jana 8.12). Znacznie ważniejsze aniżeli światło w ciągu dnia i nocy jest Światło, które zapewnia życie wieczne dla wszystkich, którzy w niego wierzą. Ci, którzy w niego nie uwierzą będą potępieni „wyrzuceni do ciemności na zewnątrz; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów” (Ew. Mateusza 8.12).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak mogło istnieć światło od pierwszego dnia Stworzenia skoro słońce zostało stworzone dopiero czwartego dnia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries