settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że Estera została wyznaczona ‘na taki czas, jak obecny'?

Odpowiedź


Estera była żydowską dziewicą, która została przyjęta na dwór króla Kserksesa i ostatecznie wybrana na królową Persji. Odegrała kluczową rolę w wybawieniu Żydów od zagłady, co upamiętnia święto Purim. Biblia wyjaśnia, że Estera została umieszczona na swojej wpływowej pozycji "na taki czas jak ten" - Boży cel został osiągnięty przez Esterę w niebezpiecznym czasie, w którym żyła.

Estera była jedną z "pięknych młodych dziewic", spośród których król Kserkses mógł wybrać nową królową (Ks. Estery 2.2). Estera została osierocona jako dziecko, a jej kuzyn, Mordochaj, zaopiekował się nią. Zgodnie z instrukcjami Mordochaja, Estera nie ujawniła nikomu, że jest Żydówką. Z czasem Estera zyskała przychylność króla Kserksesa, który koronował ją na królową (Ks. Estery 2.17).

Jakiś czas później Kserkses obdarzył Hamana Agagitę wielkim zaszczytem i nakazał urzędnikom przy swojej bramie uklęknąć przed Hamanem i złożyć mu hołd. Mordochaj, który pracował w bramie, odmówił. To tak rozwścieczyło Hamana, że chciał zniszczyć cały lud Mordochaja - Żydów - i uzyskał pozwolenie króla na przeprowadzenie masakry (Ks. Estery rozdz. 3). Kiedy wydano edykt przeciwko Żydom, Mordochaj opłakiwał lud w worze i popiele. Królowa Estera, jeszcze nieświadoma spisku przeciwko swojemu ludowi, dowiedziała się o żałobie kuzyna i wysłała swojego służącego eunucha o imieniu Hatak, aby zapytał o powód smutku Mordochaja. Mordochaj dał Hatakowi kopię edyktu i poprosił go, aby powiedział Esterze, aby udała się do króla Kserksesa i błagała o litość w imieniu swojego ludu.

Estera niechętnie podeszła do króla, ponieważ stawienie się przed jego obliczem bez zaproszenia było niezgodne z prawem - pod groźbą śmierci. Eunuch przekazał odpowiedź Estery Mordochajowi. Następnie Mordochaj odesłał wiadomość: "Nie wyobrażaj sobie, że ty jedna spośród wszystkich Żydów ocalejesz dlatego, że jesteś w pałacu królewskim. Bo jeśli ty w takim czasie będziesz milczeć, ratunek i ocalenie dla Żydów przyjdą skądinąd, lecz ty i dom twego ojca zginiecie. Kto zaś wie, czy godności królewskiej nie osiągnęłaś właśnie na taki czas, jak obecny?" (Ks. Estery 4.13-14; tłum. Biblia Warszawska).

Mordochaj, nakłaniając Esterę do podjęcia działań, wskazuje jej wyższy cel: "Kto zaś wie, czy godności królewskiej nie osiągnęłaś właśnie na taki czas, jak obecny?" (Ks. Estery 4.14). Przedstawia to jako możliwość do rozważenia: czy to możliwe, że Bóg umieścił Esterę na jej królewskiej pozycji właśnie z powodu wyraźnego i obecnego niebezpieczeństwa, w jakim znajdują się Żydzi? To był właśnie taki czas - czas kryzysu, czas egzystencjalnego zagrożenia - gdy Żydzi jej potrzebowali. To nie był przypadek, że Estera została królową Persji; znalazła się tam nie bez powodu.

Mordochaj miał rację. Estera rzeczywiście zasiadła na tronie "na taki czas, jak obecny" i stała się Bożym narzędziem wyzwolenia dla Żydów w Persji. Czasami nie dostrzegamy znaczenia posłuszeństwa Estery w Bożym planie. Mordochaj postawił Esterę przed wyborem. Mogła rozpoznać swoje opatrznościowe miejsce na dworze królewskim i zaryzykować własne życie, aby ocalić swój lud. Albo mogła milczeć, próbować się chronić i mieć nadzieję na najlepsze. Tak czy inaczej, Mordochaj wiedział, że Bóg uratuje swój lud. Estera wybrała ścieżkę radości i błogosławieństwa, gdy zgodziła się odegrać swoją rolę w Bożym planie.

Służymy Bogu, który "sprawuje wszystko według zamysłu woli swojej" (Efezjan 1.11). Jak pokazuje doświadczenie Estery, Bóg posługuje się ludźmi, aby wypełnić swój cel. Bez względu na sytuację, Bóg ma swoje narzędzia wyzwolenia i zwycięstwa. "Na taki czas, jak obecny" Bóg ma w pogotowiu odważne, oddane i posłuszne jednostki, które z wiarą wykonają Jego dzieło. W starożytnej Persji Haman wykonywał dzieło diabła, ale była Estera, która temu przeciwdziałała. Bóg ustawił planszę i przesunął swoją królową, aby zaszachować wroga. "On zmienia czasy i pory, On utrąca królów i ustanawia królów" (Ks. Daniela 2.21).

My, podobnie jak Estera, musimy dokonywać znaczących wyborów. Możemy nie mieć takiej władzy i wpływów jak Estera, ale Bóg i tak umieścił nas tam, gdzie chce, abyśmy byli "na taki czas, jak obecny". Nie jesteśmy tu przez przypadek. Mamy nadany przez Boga krąg wpływów. Nie możemy stać bezczynnie, gdy dzieje się niesprawiedliwość. Musimy zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nas i szukać Bożego prowadzenia w tym, jak On chce nas używać. On umieścił nas w czasie, pozycji i miejscu, w którym chce, abyśmy byli. Zaprasza nas, abyśmy z ufnością przyłączyli się do Jego dzieła. W czasach Estery obowiązek ocalenia narodu spadł na nią, a Bóg dał jej wszystko, czego potrzebowała, aby wykonać to zadanie. Bóg uczynił to samo dla nas, bez względu na zadanie, które nam wyznaczył, i użyje nas w "takim czasie, jak obecny".

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że Estera została wyznaczona ‘na taki czas, jak obecny'?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries