settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest kamień młyński w Biblii?

Odpowiedź


Kamień młyński to kamień używany do mielenia ziarna. Podczas mielenia ziarna używane są dwa kamienie: kamień łoża lub podstawa, która pozostaje nieruchoma; oraz kamień bieżni, który obraca się na podstawie, mieląc ziarno.

W czasach biblijnych kamień młyński był powszechnie używanym przedmiotem, a wzmianki o nim pojawiają się w Biblii w kilku kontekstach. W rzeczywistości kamień młyński był tak integralną częścią społeczeństwa, że Prawo Mojżeszowe zabraniało zabierania czyjegoś kamienia młyńskiego w zastaw (Pwt 24:6). Kamień młyński był potrzebny do mielenia zboża na chleb i podtrzymywania życia, więc zabranie komuś kamienia młyńskiego byłoby równoznaczne z odebraniem mu życia w zastaw.

Kamień młyński był zarówno niezwykle twardy, jak i niezwykle ciężki, i stanowił żywą ilustrację dla każdego, kto miał doświadczenie z kamieniami młyńskimi. W Księdze Hioba Bóg wspomina o kamieniu młyńskim w opisie bestii zwanej Lewiatanem. Zwierzę to było tak silne, że Bóg porównał jego serce do kamienia młyńskiego: "Jego serce jest twarde jak kamień, twarde jak dolny kamień młyński." (Job 41:16). "Dolny" kamień młyński jest kamieniem bazowym, na którym obraca się górny kamień młyński. Kamień młyński został również opisany jako narzędzie śmierci. Kobieta zabiła syna Gedeona, Abimeleka, zrzucając z wieży górny kamień młyński (kamień startowy). Kamień wylądował na jego głowie i zmiażdżył mu czaszkę (Sędziów 9:53; 2 Samuela 11:21).

Być może najbardziej znaną wzmianką o kamieniu młyńskim w Biblii jest ostrzeżenie Jezusa przed sprowadzaniem Jego dzieci na manowce. Powiedział On: "A kto by zgorszył jednego z tych maluczkich, którzy wierzą, temu lepiej by było, by zawiesić na jego szyi kamień młyński, a jego wrzucić do morza." (Mk 9:42). Doprowadzenie dziecka Bożego do grzechu przyniesie surowy sąd. Jeśli trudno ci pływać z kamieniem młyńskim zawieszonym na szyi, powinieneś pomyśleć dwa razy, zanim zaczniesz kusić Boże dziecko.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest kamień młyński w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries