settings icon
share icon
Pytanie

Z jakiego powodu Adam i Ewa nie nabrali podejrzeń odnośnie tego, że wąż z nimi rozmawia?

Odpowiedź


Ciekawe jest to, że rozmawiający z Adamem i Ewą wąż nie jest jedynym biblijnym przykładem, gdy przemawia zwierzę. Prorok Balaam został pouczony przez swoją oślicę (zobacz 4 Księgę Mojżeszową 22.21-35). Powinniśmy pamiętać, że mimo iż zwierzęta nie są zdolne do mówienia, to jednak istnieją potężne istoty (Bóg, aniołowie, szatan, demony), które zdolne są do czynienia cudów, chociażby sprawiając, że zwierzęta przemawiają. Większość uczonych wskazuje, że w Ogrodzie Eden był szatan, który przemawiał do nich pod postacią węża, a nie wąż mówiący sam od siebie. Zatem relacja z 3 rozdziału 1 Księgi Mojżeszowej nie sugeruje, by węże miały intelekt do tego, by mogły świadomie przemawiać.

Dlaczego zatem Adam i Ewa nie nabrali podejrzeń odnośnie tego, że przemawia do nich zwierzę? Nie jest możliwe, aby Adam i Ewa w podobny sposób postrzegali zwierzęta jak my obecnie. W naszych czasach, z własnych doświadczeń wiemy, że zwierzęta nie są w stanie rozmawiać w taki sposób jak ludzie. Adam i Ewa nie mieli dzieciństwa ani też innych ludzi do tego, by się od nich uczyć. Biorąc pod uwagę fakt, że Adam i Ewa do tego czasu przeżyli prawdopodobnie kilka dni, to nie wydawało się to dziwne, by przynajmniej niektóre zwierzęta były zdolne do rozmowy. Możliwe jest również, że to nie było to pierwsze zwierzę, z którym Adam i Ewa się spotkali i rozmawiali. Być może nawet szatan lub nawet sam Bóg posłużył się zwierzęciem, by rozmawiać z Adamem i Ewą. Niewiele mamy szczegółów podanych w tej historii, a wiele kwestii pozostaje w fazie domysłów i spekulacji.

I na koniec, Ewa odpowiadając wężowi nie czyniła nic dziwnego. Przecież wąż najwidoczniej używał tego samego języka, który ona rozumiała i odpowiadała na rzeczowe pytanie. Jest również możliwe, że Adam był w pobliżu i mógł zweryfikować to, że ona niczego sobie nie wymyśliła. To nie fakt, że przemawiał do nich wąż powinien ich zaniepokoić. To, co powinno ich zastanowić to fakt, że on pobudzał ich do tego, by wątpić w słuszność Bożych zaleceń (1 Księga Mojżeszowa 3.1), sprzeciwić się Bogu (1 Księga Mojżeszowa 3.4) i poddawać w wątpliwość Bożą motywację (1 Księga Mojżeszowa3.5). To powinien być wystarczający powód dla Adama i Ewy, by przestać rozmawiać z wężem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Z jakiego powodu Adam i Ewa nie nabrali podejrzeń odnośnie tego, że wąż z nimi rozmawia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries