settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o molestowaniu seksualnym?

Odpowiedź


W obliczu lawiny oskarżeń o molestowanie seksualne w wiadomościach i wielu znanych osób przyznających się do molestowania seksualnego wobec innych, temat ten prawdopodobnie nigdy nie był tak szeroko dyskutowany. Wierzący w Jezusa Chrystusa starają się mieć biblijny światopogląd we wszystkich sprawach, w tym w kwestii molestowania seksualnego.

Na początek definicja pojęć. Molestowanie seksualne to każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym. W miejscu pracy molestowanie seksualne zazwyczaj obejmuje niepożądane zaloty oferowane jako warunek zatrudnienia lub stwarzające nieprzyjazne środowisko pracy. Molestowanie seksualne może również występować w środowiskach życia akademickiego i religijnego.

Molestowanie seksualne może przybierać formę osobistych komentarzy, seksualnie nacechowanego języka, żartów i gestów, nieprzyzwoitego obnażania się, pokazywania zdjęć, uporczywego, niechcianego flirtowania lub gróźb wyrządzenia krzywdy fizycznej. Bez względu na formę, molestowanie seksualne stanowi naruszenie biblijnych zasad skromności, czystości i szacunku dla innych. Każdy kontakt seksualny, który ma miejsce bez zgody, wykracza poza molestowanie seksualne i staje się napaścią na tle seksualnym.

Ważne jest, aby pamiętać, że niewłaściwe zachowanie seksualne jest zawsze złe, nawet jeśli nie jest prawnie zdefiniowane jako molestowanie seksualne. Na przykład, w Stanach Zjednoczonych zachowanie o charakterze seksualnym w otoczeniu społecznym często nie jest przestępstwem. Wyzwiska i inne uwagi słowne mogą nie być nielegalne, jeśli nie stanowią realnego zagrożenia dla słuchacza. Wykonywanie nieprzyzwoitych gestów na imprezie może nie być ścigane przez sąd, ale chrześcijanie przestrzegają wyższego prawa i mamy żyć ponad takim niezdrowym zachowaniem.

Bóg zaprojektował ludzką seksualność tak, aby była wyrażana w monogamicznych, heteroseksualnych małżeństwach. Cała nasza seksualna uwaga powinna być zarezerwowana wyłącznie dla naszego współmałżonka. Idealnie byłoby, gdybyśmy nawet nie myśleli seksualnie o nikim innym, w tym o potencjalnych dziewczynach i chłopakach. Ważna jest tutaj instrukcja Pawła skierowana do Tymoteusza: "Starszego mężczyzny nie strofuj, lecz upominaj go jak ojca, młodszych jak braci, starsze kobiety jak matki, młodsze jak siostry, z wszelką powściągliwością" (1 Tymoteusza 5.1-2; tłum. Biblia Warszawska). Biblijnym nakazem jest, by nasza czystość była "absolutna". Faktem jest, że molestowanie seksualne nigdy nie miałoby miejsca, gdyby wszyscy traktowali innych z takim szacunkiem.

1 Koryntian rozdział 13 również zawiera mocne słowa dotyczące tego, jak powinniśmy traktować siebie nawzajem: z życzliwością (1 Koryntian 13.4), honorem i poświęceniem (werset 5) oraz ochroną (werset 7). Miłość wyklucza samolubstwo i chamstwo oraz działa na rzecz stworzenia środowiska wolnego od molestowania seksualnego. Biblia nie pozostawia miejsca na jakiekolwiek molestowanie seksualne. Wierzący nie może go w żaden sposób usprawiedliwić, ponieważ nie szanuje on imago Dei drugiej osoby, a tym samym nie szanuje Boga.

W ostatnich dziesięcioleciach chrześcijańskie randki stały się coraz bardziej skomplikowane. Wpadliśmy w pułapkę postrzegania każdego przedstawiciela płci przeciwnej jako potencjalnego partnera, a nie potencjalnego przyjaciela. Nakłada to zbyt dużą presję na przypadkowe interakcje społeczne.

Oto kilka przemyśleń, które warto rozważyć przed podjęciem kroków w kierunku obiektu swoich uczuć:

- Nie ma powodu, aby chrześcijanin podchodził do kogokolwiek z seksualnie sugestywnym komentarzem. Nie rób tego. Powstrzymaj się od mówienia do innych w seksualnie sugestywny sposób. "Niech żadne nieprzyzwoite słowo nie wychodzi z ust waszych..." (Efezjan 4.29).

- Jeśli dana osoba ma szczególną cechę fizyczną, która jest na tyle wyjątkowa, że chcesz ją skomentować, najpierw zadaj sobie kilka pytań: Czy moja uwaga ma charakter seksualny? Czy mój komentarz może zostać zinterpretowany jako mający podtekst seksualny? Czy dana osoba poczuje się wyróżniona, czy jest to niestosowne? Czy opieram te odpowiedzi na własnym kontekście, czy na kontekście drugiej osoby?

- Wszyscy mamy tendencję do oceniania naszych działań w oparciu o nasze własne motywacje, a nie o to, jak nasze działania mogą być interpretowane przez innych. Nasz osąd jest również skażony przez nasze wychowanie. Należy pamiętać, że co najmniej jedna na sześć kobiet była ofiarą gwałtu lub próby gwałtu. To, co ty możesz uważać za nieszkodliwą zabawę, może być groźbą dla odbiorcy.

- Ograniczanie czyichś ruchów poprzez blokowanie drzwi, osaczanie kogoś lub chwytanie za ramię jest znęcaniem się. Mówienie komuś, że jego osąd jest błędny, gdy wyraził dyskomfort, strach lub chęć zostawienia go w spokoju, jest nadużyciem. Każdemu należy się nasz szacunek i ofiarna miłość; nikt nie jest zobowiązany do pozytywnego odbioru flirtu, niezależnie od tego, czy jest on obraźliwy, czy nie.

Cechą charakterystyczną molestowania seksualnego jest to, że jest ono niechciane. Wiele osób flirtuje w nękający sposób, ponieważ nie mają pewności siebie, by zachować się szczerze. Używają niestosownych uwag, aby sprawdzić, jak zareaguje ich sympatia. Ale pobożne małżeństwa nie są budowane na seksie czy przymusie; są budowane na szacunku, ofiarnej miłości i oddaniu Chrystusowi. Pobożne relacje przedmałżeńskie wymagają komunikacji, otwartości i chęci poznania drugiej osoby. Uciekanie się do niestosownych komentarzy lub działań nie sprzyja głębokiej więzi. Jest nim wzajemny szacunek.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o molestowaniu seksualnym?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries