settings icon
share icon
Pytanie

Czy Bóg słyszy/ odpowiada na modlitwy grzesznika/ niewierzącego?

Odpowiedź


Fragment z Ew. Jana 9.31 twierdzi: „Wiemy, że Bóg grzeszników nie wysłuchuje, ale tego, kto jest bogobojny i pełni wolę jego, wysłuchuje.” Powiedziane jest także „jedyną modlitwę, jaką wysłuchuje jest modlitwa grzesznika o zbawienie.” W efekcie, wielu wierzy że Bóg nie słyszy i/lub nigdy nie odpowie na modlitwę niewierzącego. Jednak we fragmencie Ew. Jana 9.31 mowa jest o tym, że Bóg nie czyni cudów przez osobę niewierzącą. 1 Jana 5.14-15 mówi nam, że Bóg odpowiada na modlitwy gdy te zgodne są z Jego wolą. Ta zasada być może dotyczy ludzi niewierzących. Gdy niewierzący prosi Boga o coś w modlitwie, co jest zgodne z Jego wolą, to nic nie powstrzymuje Boga przed odpowiedzeniem na tą modlitwę.

Niektóre fragmenty Pisma Świętego opisują Boga słuchającego i odpowiadającego na modlitwy ludzi niewierzących. W wielu przypadkach, dotyczyło to modlitwy. W jednej czy dwóch sytuacjach, Bóg odpowiedział na płacz z serca (nie ma jednak stwierdzenia czy ten płacz skierowany był do Boga). W niektórych przypadkach, modlitwa była połączona z pokutowaniem. Ale w innych z kolei, modlitwa dotyczyła ziemskich potrzeb albo błogosławieństwa, toteż Bóg odpowiedział albo z powodu współczucia (użalenia się) albo w odpowiedzi na szczere poszukiwanie czy wiarę danej osoby. Tutaj mamy kilka fragmentów związanych z modlitwą osób niewierzących:

Mieszkańcy Niniwy modlili się, aby Niniwa została oszczędzona (Jonasza 3.5-10). Bóg odpowiedział na tą modlitwę i nie zniszczył Niniwy, jak zagroził.

Hagar prosiła Boga o ochronę jej syna Ismaela (I Księga Mojżeszowa 21.14-19). Bóg nie tylko strzegł Isamela, ale także niezmiernie go pobłogosławił.

W I Księdze Królewskiej 21.17-29, szczególnie wersety 27-29, Achab pościł i rozdarł szaty po tym jak usłyszał proroctwo Eliasza dotyczące jego potomków. Odpowiedzią Boga było to, że nie zesłał klęski za czasów Achaba.

Poganka z terenu Tyru i Sydonu modliła się, aby Jezus uwolnił jej córkę od demona (Ew. Marka 7.24-30). Jezus wypędził demona z córki tej kobiety.

Do Korneliusza, rzymskiego setnika opisanego z Dziejów Apostolskich 10, został posłany apostoł Piotr w odpowiedzi na bogobojność Korneliusza. Fragment ten mówi nam, że Korneliusz „regularnie modlił się do Boga.”

Bóg dał obietnicę, która dotyczy wszystkich (zarówno zbawionych jak i niezbawionych), tak jak w Księdze Jeremiasza 29.13: „A gdy mnie będziecie szukać, znajdziecie mnie. Gdy mnie będziecie szukać całym swoim sercem.” Te słowa nawiązują do Korneliusza z Dziejów Apostolskich 10.1-6. Ale istnieje wiele obietnic, które w związku z kontekstem całego fragmentu, dotyczą wyłącznie chrześcijan. Ponieważ tylko ci, którzy prawdziwie zaufali Jezusowi jako swojemu Zbawicielowi (chrześcijanie), są zachęcani do stawania przed tronem łaski w pokorze, aby otrzymać pomoc w potrzebie (Hebrajczyków 4.14-16). Oznajmiono nam także, że jeśli prosimy zgodnie z Bożą wolą, to On słyszy i obdarza nas tym o co prosimy (1 Jana 5.14—15). Istnieje wiele innych obietnic dotyczących modlitwy chrześcijan (Ew. Mateusza 21.22; Ew. Jana 14.13, 15.7). Zatem, owszem, istnieją przypadki w których Bóg nie odpowiada na modlitwy ludzi niewierzących. Równocześnie, z Jego łaski i ze względu na Jego miłosierdzie, Bóg może działać w życiu człowieka niewierzącego w odpowiedzi na jego modlitwy.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Bóg słyszy/ odpowiada na modlitwy grzesznika/ niewierzącego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries