settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego JezDlaczego modlimy się przed posiłkami?

Odpowiedź


Chrześcijanie często modlą się przed posiłkami, dziękując Bogu za jedzenie, które zamierzają spożyć. Modlitwy przed posiłkiem mogą być prostym "dziękuję" wypowiedzianym Bogu za posiłek lub dłuższą modlitwą dziękczynną za wszystkie przejawy Jego zabezpieczenia w naszym życiu. W modlitwie przed posiłkami, podążamy za przykładem Pana Jezusa, którego modlitwy przy kilku okazjach są dla nas przykładem.

W dwóch przykładach, gdy Jezus poprzez cud nakarmił rzesze ludzi kilkoma chlebkami i rybami, On "odmówił błogosławieństwo" (Ew. Mateusza 14.19- 21; 15.34-36). W pierwszym przypadku, nakarmił 5000 mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci, pięcioma chlebkami i dwoma rybami. W drugim przypadku, nakarmił 4000 ludzi siedmioma chlebkami i kilkoma rybami. Podczas Ostatniej Wieczerzy, Jezus ponownie odmówił błogosławieństwo. Gdy przekazał kielich i chleb swoim uczniom, mówiąc im, aby jedli i pili, gdyż są to symbole Jego ciała i krwi, podziękował. Gdy pojawił się przy dwóch mężczyznach na drodze do Emaus po swoim zmartwychwstaniu, zatrzymał się na chwilę by z nimi zjeść i "wziąwszy chleb, pobłogosławił i rozłamawszy, podawał im" (Ew. Łukasza 24.30).

Apostoł Paweł kontynuował przykład modlitwy przed posiłkiem jak opisują to Dz. Apostolskie w rozdziale 27. W tym przypadku, Paweł był na statku z 276 innymi ludźmi, gdy huragan uderzył w statek. Po czternastu dniach niejedzenia, Paweł zachęcił żeglarzy i innych pasażerów by coś zjeść, aby przeżyć. On "wziął chleb, podziękował Bogu wobec wszystkich, łamał i zaczął jeść" (Dz. Apostolskie 27.35). Nawet pomimo niebezpieczeństwa i okropnych okoliczności, Paweł zatrzymał się by podziękować Bogu przed posiłkiem.

Gdy dziękujemy Bogu za zapewnienie nam codziennego chleba, uznajemy że wszystkie rzeczy pochodzą od Niego (Efezjan 5.20; Rzymian 11.36). On jest źródłem wszystkiego co mamy, i modlenie się przed posiłkiem jako zwyczaj pomaga nam przypominać sobie o tej prawdzie. Modlenie się przed jedzeniem z dziękczynnym sercem, przynosi Bogu chwałę i skupia nasze myśli na Jego wielkiej miłości do swoich dzieci i błogosławieństwach jakimi On obdarza tych, którzy do Niego należą.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego JezDlaczego modlimy się przed posiłkami?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries