settings icon
share icon
Pytanie

Czy modlenie się fragmentami Pisma Świętego ma większą skuteczność niż inne modlitwy?

Odpowiedź


Niektórzy ludzie odkryli, że wykorzystanie wersetów biblijnych w ich modlitwach jest skutecznym sposobem modlitwy. "Rozmowa Pismem Świętym do Boga" wydaje się pomagać skupić umysł i zapewnić, że temat naszej modlitwy jest miły Bogu.

Jakuba 5.16 mówi, "Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego." 1 Jana 5.14-15 mówi, "Taka zaś jest ufność, jaką mamy do niego, iż jeżeli prosimy o coś według jego woli, wysłuchuje nas. A jeżeli wiemy, że nas wysłuchuje, o co prosimy, wiemy też, że otrzymaliśmy już od niego to, o co prosiliśmy." Jakub i Jan oboje mówią nam, że aby nasze modlitwy były skuteczne, muszą być gorliwe, pełne znaczenia i w zgodzie z wolą Boga.

Jednym ze sposobów, aby wiedzieć, że nasze modlitwy są zgodne z wolą Boża jest modlenie się określonymi fragmentami Pisma Świętego, które wyrażają to, co mamy w sercach. Pismo Święte nie powinno być używane jako pewien rodzaj magicznej pieśni, powtarzanej bezwiednie jakby same słowa miały moc. Moc modlitwy pochodzi jedynie od Boga. Ale gdy znajdujemy nakaz lub obietnicę, która wyraża to, co mamy w sercach, wiemy że zgadzamy się z Bogiem, gdy wykorzystujemy to jako modlitwę. To jest, w gruncie rzeczy, jego Słowo. Im więcej zapamiętujemy i rozważamy Biblię, tym bardziej staje się ona częścią nas. Prawda jaką studiowaliśmy przychodzi do naszego umysłu, gdy modlimy się i często jest odpowiedzią jakiej poszukujemy. Często, gdy nie wiemy o co się modlić, Pismo Święte może poddać nam odpowiednie słowa. Psalmy zawierają setki modlitw i wiele z nich już zmieniło nasze myśli w słowa.

Jezus daje nam najlepszy przykład skutecznej modlitwy. Jego najdłuższa spisana modlitwa "Modlitwa Arcykapłańska" znajduje się w Ew. Jana 17. Pierwsza rzecz, jaką zauważamy to jedność ducha Jezusa w jego Ojcem. On zaczyna od wypowiedzi, " Ojcze! Nadeszła godzina." Jezus nie mówił Ojcu niczego czego nie wiedział. Jezus raczej uznawał, że się zgadzają. Spędził tak dużo czasu w gorliwej modlitwie, że znał serce Ojca. To jest cel skutecznej modlitwy: rozumieć serce Boga i dostosować naszą wolę do jego. Czy to poprzez wykorzystanie własnych słów czy tych zapisanych dwa tysiące lat temu, kluczem skutecznej modlitwy jest to, że pochodzi ona z serca i poszukuje woli Bożej.

Modlitwa Pismem Świętym jako akt osobistego poświęcenia jest dobrym sposobem poznania tego, że modlimy się skutecznie. Na przykład, możemy wziąć Galacjan 2.20 i użyć tego fragmentu jako modlitwy poświęcenia. Taka modlitwa mogłaby brzmieć: "Ojcze, dzisiaj zostałem ukrzyżowany z Chrystusem. Nie żyję już ja, lecz Chrystus żyje we mnie. To życie, które dzisiaj prowadzę jest życiem w wierze w Syna Bożego, który ukochał mnie i oddał siebie samego za mnie." Modląc się w taki sposób, odzwierciedlamy serce Boga i czynimy to naszym celem. Nie ma niczego magicznego w słowach, ale możemy wiedzieć, że modlimy się zgodnie z wolą Bożą, gdy używamy jego Słowa jako naszego modelu.

Musimy być ostrożni w tym, aby nie traktować Pisma Świętego jakby każdy fragment został napisany dokładnie do naszej sytuacji. Nie możemy wyciągać wersetów z ich kontekstu, ponieważ chcemy, aby były prawdziwe dla nas. Na przykład, Bóg obiecał Salomonowi "bogactwo, mienie i sławę" w 2 Kronik 1.11-12. Ale nie możemy modlić się tym wersetem jak gdyby Bóg obiecał to nam. Nie możemy szukać pojedynczych wersetów, które mówią to, co akurat chcemy powiedzieć a potem je "cytować". Są jednak chwile, gdy Bóg pobudza nasze serca konkretnym wersetem jako indywidualnym przesłaniem dla nas i możemy oraz powinniśmy się o to modlić.

Jeśli staramy się stosować każdy werset w taki sposób jakby bezpośrednio wpływało to na nasze własne życie, to mielibyśmy problem z wersetami takimi jak 1 Samuela 15.3, "Idź więc teraz i pobij Amaleka, i wytęp jako obłożonego klątwą jego i wszystko, co do niego należy." Zawsze musimy czytać Pismo Święte w odniesieniu do jego kontekstu i uczyć się więcej o Bogu z zasad jakie znajdujemy. Bóg może wykorzystać ten fragment mówiąc do nas o zniszczeniu "światowości" naszego życia i by nie zostawiać żadnych resztek. W tym przypadku, moglibyśmy się modlić, "Panie, tak jak powiedziałeś Izraelitom, aby całkowicie zniszczyli wszystko, co reprezentuje zło Amalekitów, ja chcę zburzyć wszystkich fałszywych bogów w moim życiu i zostawić tylko Ciebie. Oczyść moje serce tak jak oni oczyszczali swoją ziemię. "

Skuteczna, gorliwa modlitwa może pochodzić z Pisma Świętego lub z głębi naszych serc. Celem gdy wzrastamy jest to, że te dwie rzeczywistości się przenikają. Nawet na krzyżu wśród okropnego cierpienia, Jezus wykrzykiwał słowa z Psalmu 22: "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił...?" Wielu biblistów wierzy, że cytował cały fragment gdy wisiał na krzyżu, modląc się do Boga słowami Pisma jako akt uwielbienia nawet w obliczu śmierci. Im więcej uczymy się i uosabiamy Pismo Święte, tym bardziej nasze modlitwy odzwierciedlają wolę Bożą i tym bardziej stają się skuteczne.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy modlenie się fragmentami Pisma Świętego ma większą skuteczność niż inne modlitwy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries