settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie drzewa - miotły w Biblii?

Odpowiedź


Drzewo - miotła jest wspomniana w Biblii jako coś, co czasami zapewniało schronienie i pożywienie. "Drzewo miotły" jest tym, co niektóre tłumaczenia Biblii, takie jak KJV i NASB, nazywają "jałowcem"; inne tłumaczenia, takie jak ESV, CSB i NIV (są to skróty różnych anglojęzycznych tłumaczeń Biblii, np. KJV - King James Version - Biblia Króla Jakuba), mówią o nim jako o "drzewie miotły" lub "krzaku miotły". Roślina wspomniana w Biblii jest rodzajem kwitnącego pustynnego krzewu zidentyfikowanego jako Retama raetam. Tak zwane drzewo osiąga wysokość od 6 do 8 stóp i może zapewnić wystarczającą ilość cienia, aby schronić kogoś przed palącym pustynnym upałem.

Drzewo - miotła jako schronienie. Pewnego razu Eliasz szukał schronienia i odpoczynku pod jałowcem. Dowiedziawszy się, że Izebel chciała go zabić w zemście za śmierć proroków Baala na górze Karmel, Eliasz uciekł na pustynię (1 Krl 19:1-3). Daleko na pustyni dotarł do drzewa miotły, usiadł w cieniu krzewu i modlił się o swoją śmierć: "Mam już dość, Panie", powiedział. Odbierz mi życie; nie jestem lepszy od moich przodków" (1 Krl 19:4). Będąc duchowo, emocjonalnie i fizycznie wyczerpanym, Eliasz szybko zasnął w cieniu krzewu (1 Krl 19:5). Anioł ukazał się Eliaszowi dwukrotnie, przynosząc mu jedzenie i wodę (1 Krl 19:5-7). Bóg pozwolił Eliaszowi odpocząć pod drzewem miotły, dając prorokowi bardzo potrzebną siłę przed kontynuowaniem podróży na górę Horeb (1 Krl 19:8-9).

Podczas pobytu Izraelitów na pustyni z Mojżeszem, rozbili oni obóz w miejscu znanym z drzew żarnowca. Rithmah, jedno z miejsc, w których Izraelici rozbili obóz, zostało nazwane na cześć drzewa miotły, ponieważ Rithmah oznacza "miejsce miotły" (Liczb 33:18-19). Najwyraźniej drzewa żarnowca były obfite w okolicy, a miejsce to służyło jako odpowiedni obóz dla dzieci Izraela.

Jałowiec jako paliwo. Mając korzenie i gałęzie, które płoną uzyskując wysoką temperaturę, drzewo miotła była źródłem paliwa i wysokiej jakości węgla drzewnego w czasach biblijnych. Psalm 120:4 porównuje sąd Boży, że jest jak "Ostre strzały wojownika I rozżarzone węgle z jałowca!". Anioł, który odwiedził Eliasza, przygotował "trochę chleba pieczonego na rozżarzonych węglach"; ponieważ drzewo jałowca znajdowało się tuż obok, całkiem możliwe, że anioł użył jego drewna jako paliwa (1 Krl 19:6).

Jałowiec jako pożywienie. Gruby korzeń jałowca był dobrym paliwem dla ognia, a w tragicznych okolicznościach mógł być również spożywany. Hiob mówi o ludziach, którzy w ekstremalnych warunkach uciekali się do jedzenia korzeni jałowca:

"Wskutek niedostatku i srogiego głodu, że ogryzają suchy step i pełne grozy pustkowie, zrywają lebiodę z krzaków, a ich pożywieniem jest korzeń jałowca?" (Job 30:3-4).

Korzenie jałowca są gorzkie i nieapetyczne, ale mogą zapewnić pożywienie głodującej osobie.

Drzewo jałowca jest tylko pustynnym krzewem, ale w Biblii służy jako ważne przypomnienie o Bożym zaopatrzeniu. Bóg podtrzymywał i chronił Eliasza pod drzewem jałowca. Obiecuje również, że da nam odpoczynek i zaspokoi nasze potrzeby (Mt 11:28; Flp 4:19). Zapewnienie schronienia w trudnych sytuacjach jest czymś, w czym Bóg jest dobry; On jest "naszą ucieczką i siłą, zawsze obecną pomocą w kłopotach" (Psalm 46:1).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie drzewa - miotły w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries