settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy kochać Boga?

Odpowiedź


Po pierwsze, kochanie Boga wymaga poznania Go, a ta wiedza rozpoczyna się od Jego Słowa. Może to zabrzmieć banalnie, ale poznać Go to kochać Go.

Kochanie Boga to uwielbienie i czczenie Go. "Albowiem napisano: Panu Bogu swemu pokłon oddawać i tylko jemu będziesz służył" (Ew. Łukasza 4.8). Psalmy dostarczają wielu pięknych przykładów uwielbienia i czci naszego Stwórcy (np. Psalmy 8.19.23,24,67,99,117 oraz 150).

Kochanie Boga to stawianie Go na pierwszym miejscu. Najważniejszym przykazaniem jest kochać Boga "Będziesz tedy miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej" (Ew. Marka 12.30). To jest niepodzielna miłość. Bóg jest naszym priorytetem. Jeśli kochamy Boga całym swoim sercem, duszą, umysłem i siłą to nie pozwolimy, aby inne rzeczy wtargnęły do naszych wnętrz. Nasza miłość do Boga manifestuje się poprzez kochanie ludzi (Ew. Marka 12.31), a nie kochanie rzeczy tego świata. "Poza Tobą nic mnie też nie cieszy na ziemi" (Psalm 73.25; tłum. Biblia Warszawsko- Praska). Nie możemy kochać tego obecnego świata i Boga równocześnie (1 Jana 2.15); miłość tego co ma do zaoferowania ten świata może poprowadzić nas na manowce (2 Tymoteusza 4.10).

Kochać Boga to pragnąć Go, tęsknić za Jego sprawiedliwością, Jego Słowem i Jego łaską. "Jak jeleń pragnie wód płynących, Tak dusza moja pragnie ciebie, Boże!" (Psalm 42.2). Gdy już spróbowaliśmy i zobaczyliśmy, że dobry jest Pan (Psalm 34.8), chcemy Go więcej. Jeśli kochamy Boga, będziemy jak Maria z Betanii, "która usiadłszy u nóg Pana, słuchała jego słowa" (Ew. Łukasza 10.39). Jeśli kochamy Boga, psalmista opisuje znaczenie Słowa Bożego w naszym wnętrzu: które jest "bardziej pożądane niż złoto, nawet najszczersze, i słodsze niż miód, nawet najwyborniejszy" (Psalm 19.10).

Załóżmy, że mężczyzna jest oddzielony od swojej ukochanej i otrzymuje od niej list. Jego pierwszą reakcją będzie chętne otwarcie listu i zagłębienie się w jego treść. Jego miłość do ukochanej naturalnie sprawi, że pokocha jej korespondencję z nim. Tak samo jest z naszą miłością do Słowa Bożego. Ponieważ kochamy Autora, kochamy Jego przesłanie do nas. Czytamy z pasją i często, trzymamy blisko i przechowujemy Jego słowa w naszych sercach.

Na koniec, kochać Boga to być mu posłusznym. Jezus mówi nam, "Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie" (Ew. Jana 14.15, 23; 15.10; 1 Jana 5.3). Jednak to nie jest jedynie kwestia przestrzegania zasad i odnotowywanie dobrych uczynków. To dotyczy posiadania Bożej miłości zapisanej trwale w naszych sercach. Naturalnie pragniemy zadowolić tych, których kochamy. Gdy kochamy Boga, będziemy chcieli zadowolić Go i chętnie wykonywać Jego nakazy. "Jest moją radością, mój Boże, czynić Twoją wolę" (Psalm 40.9; tłum. Biblia Tysiąclecia).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy kochać Boga?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries