settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest miłosierne zabijanie?

Odpowiedź


"Miłosierne zabijanie" jest aktem okazanym osobie lub zwierzęciu poprzez bezbolesne uśmiercenie lub pozwolenie by umarło poprzez zaprzestanie świadczenia pomocy medycznej, zazwyczaj z powodu bolesnej i nieuleczalnej choroby. Miłosierne zabijanie jest również inaczej zwane eutanazją.

Greckie słowo eutanazja tłumaczy się jako "dobra śmierć", a pojęcie miłosiernego zabijania może być pocieszeniem w obliczu trudnej medycznej sytuacji. Gdy jakaś osoba, szczególnie członek rodziny lub bliski przyjaciel, doświadcza bólu, degeneracji psychicznej/stopniowej utraty zdolności poznawczych lub innych trudnych stanów, nasz instynkt podpowiada, by ulżyć tej osobie w każdy możliwy sposób. Czasami to pragnienie złagodzenia bólu może stać się tak silne u opiekuna lub pacjenta, że zastępuje go jeszcze głębszy impuls do zachowania życia i przetrwania.

Ta walka pomiędzy pragnieniem zakończenia cierpienia i pragnieniem przetrwania nie jest niczym nowym w ludzkości. W rzeczywistości, jedna z najstarszych historii biblijnych opowiada o utęsknionym wyczekiwaniu Joba na śmierć w czasie gdy doświadczał cierpienia. Job ubolewa nad swoim życiem, nawet prosząc Boga, aby go zabił aniżeli pozwolił aby jego cierpienie trwało- emocjonalne, fizyczne i duchowe (Ks. Joba 6.8-11). Najdobitniej Job to stwierdza gdy mówi "wolałbym być uduszony i raczej ujrzeć śmierć niż moje boleści. Uprzykrzyło mi się życie, nie chcę żyć dłużej. Zaniechaj mnie, bo moje dni są tylko tchnieniem!" (Ks. Joba 7.15-16).

Czy Biblia aprobuje uczucia Joba? Z pewnością rozpoznaje, że takie uczucia istnieją. Inne osoby z Pisma Świętego w swojej rozpaczy, prosiły o wcześniejsze zakończenie ich życia, włączając w to Eliasza (1 Ks. Królewska 19.4) i Saula (1 Ks. Kronik 10.4). Pismo uznaje tę emocję, a logika może podtrzymywać koncepcję "miłosiernego zabijania." Jednak, nie żyjemy emocją czy logiką ale wiarą (Rzymian 1.17). Bóg ma plan i zrozumienie/ poznanie, którego nigdy nie będziemy w stanie uchwycić. On stworzył życie i On utrzymuje przy życiu (Ks. Nehemiasza 9.6), i nie mamy prawa uzurpować sobie jego władzy. Pod koniec historii Joba, jego przyjaciel Elihu ostrzegł go, "Strzeż się, abyś się nie zwracał ku niegodziwości, gdyż z powodu niej znosisz cierpienie." (Job 36,21) To nie do nas należy, aby decydować o czasie i sposobie śmierci. Miłosierne zabijanie jest grzechem przeciwko Bożemu planu i mocy.

Dietrich Bonhoeffer był niemieckim teologiem, który miał duże osobiste doświadczenia z cierpieniem. Został uwięziony i ostatecznie stracony przez Trzecią Rzeszę podczas II Wojny Światowej. Będąc w więzieniu, napisał w swoim dziele "Etyka", wydanej pośmiertnie: "Prawo zakończenia życia jest zarezerwowane dla Boga, ponieważ tylko Bóg wie jaki jest cel w którym to życie jest prowadzone. Bóg sam pragnie być jedynym, który usprawiedliwia lub odrzuca życie."

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest miłosierne zabijanie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries