settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat chrześcijańskich rodzin mieszanych?

Odpowiedź


Mieszane rodziny chrześcijańskie stają się coraz bardziej powszechne. Bóg przywiązuje dużą wagę do rodziny oraz wzajemnej troski i wsparcia. Mężczyźni powinni dobrze zarządzać swoimi rodzinami i wychowywać dzieci, które je szanują (1 Tymoteusza 3.4). Kobiety powinny uczyć innych co jest dobre, nosząc się skromnie i w pokorze oraz ćwiczyć młodsze kobiety, jak mają kochać swoich mężów i dzieci (Tytusa 2.3-5). Dbanie o naszych bliskich, szczególnie tych, którzy mieszkają w naszym domostwie, ma ogromne znaczenie (1 Tymoteusza 5.8). Dzieci powinny czcić swoich rodziców i być im posłuszne tak długo, jak rodzice nie proszę dzieci by robiły coś wbrew woli Bożej (Efezjan 6.1-3). Gdy dzieci są dorosłe, mają odpowiedzialność wyrazić swą wdzięczność względem swoich rodziców poprzez dbanie o nich w starczym wieku (1 Tymoteusza 5.4). Te zasady mają zastosowanie zarówno do rodzin mieszanych jak i nie.

Jedyną relacją, która ma pierwszeństwo przed małżeństwem, powinna być relacja jaką mamy z Bogiem. Gdy jest on w centrum małżeństwa, automatycznie stanie się centrum rodziny. Bóg połączył Adama i Ewę jako pierwszego męża i żonę. On uformował Ewę z żebra Adama, co pokazuje nam jak mężczyźni i kobiety opuszczają swoich ojców i matki i łączą się razem, nierozerwalnie (1 Ks. Mojżeszowa 2.24; Ew. Mateusza 19.5). Im silniejsza jest więź małżeńska, tym silniejsza będzie cała rodzina.

Gdy dwie rodziny łączą się by stworzyć jedną mieszaną rodzinę, pochodzą z różnych domów z różnymi zasadami, odmiennymi tradycjami oraz odmiennymi sposobami radzenia sobie w trudnościach. Ważne jest, aby dzieci były wspierane w przechodzeniu tych wielkich zmian, jakich doświadczają podczas zmiany wchodzenia w nowe życie mieszanej rodziny. Współpraca, cierpliwość oraz komunikacja będą kluczem. Dzieci muszą czuć się akceptowane i bezpieczne w miłości obojga rodziców- rodzica biologicznego jak i macochy/ ojczyma.

W przypadku rodziny przybranej często występuje podział czasu, kiedy dziecko lub dzieci odwiedzają rodzica nieposiadającego opieki. Staraj się utrzymywać dobre relacje z innymi rodzicami i jeśli to możliwe, miejcie tą samą strategię odnośnie dyscypliny/ obowiązków/ zasad w obu domach. Spraw, aby gospodarstwo domowe było zorganizowane i przewidywalne. Zawsze powinniśmy być wspierający się wzajemnie; Jezus polegał na swoim "ojcu przybranym" Józefie w kwestii jego obecności i wsparcia. Jezus dostrzegał potrzebę wsparcia (Ew. Mateusza 26.38), a także potrzebę czasu prywatnego, aby odzyskać duchowe odnowienie. W rodzinie, powinniśmy zawsze być wspierający i pokrzepiający. Powinniśmy być również dobrym przykładem bogobojności i prowadzenia siebie uczciwie i w zgodzie z prowadzeniem naszego Pana.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat chrześcijańskich rodzin mieszanych?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries