settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest michtam w Biblii?

Odpowiedź


Nikt nie jest dokładnie pewien, czym był michtam (lub miktam), dlatego hebrajskie słowo pozostaje jako transliteracja w naszych Bibliach. Tłumacze nie wiedzieli, jak przetłumaczyć michtam, więc przeliterowali je fonetycznie i uznali za wystarczająco dobre.

Psalm 16 nosi tytuł "Miktam Dawida". Pozostałe psalmy nazywane "miktamami" to Psalmy 56-60. Wszystkie sześć z nich to psalmy Dawida. W Księdze Izajasza 38:9 pieśń króla Ezechiasza jest przedstawiona następującymi słowami: "Psalm Hiskiasza, króla judzkiego, gdy był chory i wyzdrowiał ze swojej choroby". Hebrajskie słowo przetłumaczone tutaj jako "psalm" to miktab, które wielu uczonych uważa za spokrewnione z michtam.

Prawdopodobnie słowem pokrewnym do michtam jest hebrajskie katham, które oznacza "grawerunek". Jeśli podstawowym znaczeniem słowa michtam jest "grawerowanie", to pieśni oznaczone jako "michtam" mogły być uważane za wystarczająco wartościowe, aby mogły być stemplowane lub grawerowane na tabliczkach w celu ich długoterminowego przechowywania. Niektórzy uczeni uważają, że słowo michtam oznacza "złoty", co podobnie przypisywałoby wielką wartość tak oznaczonej pieśni. Michtam może być "psalmem tak cennym jak wytłoczone złoto"; jeśli tak, to dzisiejsze najlepiej sprzedające się piosenki, które są "certyfikowanym złotem", można by uznać za swego rodzaju "michtamy".

Związek między michtam a złotą wartością jest jednak spekulatywny. Inni badacze uważają, że słowo michtam jest po prostu terminem technicznym służącym do prowadzenia śpiewaka lub do określenia melodii, która ma być zagrana. Ostatecznie nie wiemy. Podobnie jak słowa maskil, selah i shigionoth, michtam pozostaje pewną tajemnicą w hebrajskim śpiewniku.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest michtam w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries