settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia ma do powiedzenia na temat medycyny holistycznej?

Odpowiedź


Medycyna holistyczna jest definiowana jako system opieki zdrowotnej, który wspiera współpracę między wszystkimi zaangażowanymi stronami (pacjentem, rodziną i pracownikiem służby zdrowia), prowadząc do optymalnego osiągnięcia fizycznych, psychicznych, emocjonalnych, społecznych i duchowych aspektów zdrowia. Medycyna holistyczna dąży do zajęcia się wszystkimi aspektami jednostki w celu poprawy zdrowia, leczenia chorób i maksymalizacji dobrostanu. Holistyczne przekonanie głosi, że zdrowie ma coś więcej niż tylko składnik fizyczny i jest w rzeczywistości związane również ze stanem psychicznym, emocjonalnym, społecznym i duchowym jednostki. Aby być zdrowym, należy zająć się wszystkimi aspektami danej osoby i wszystkie muszą być leczone, aby zapewnić prawdziwe zdrowie.

Pracownicy służby zdrowia stosujący podejście holistyczne współpracują ze swoimi pacjentami. Zalecają zabiegi, które wspierają naturalny system leczenia organizmu i uwzględniają całą osobę i całokształt sytuacji. Alternatywne metody terapii zaliczane do medycyny holistycznej obejmują między innymi odżywianie, ziołolecznictwo, zabiegi na kręgosłupie, medycynę pracy z ciałem, "medycynę energetyczną", dostrojenie duchowe, trening relaksacyjny i zarządzanie stresem, biofeedback i akupunkturę.

Maksymalne skupienie na pielęgnowaniu zdrowia jest z pewnością zgodna z Pismem Świętym. Biblia wyraźnie mówi, że mamy dbać o nasze ciała (1 Koryntian 6.19-20), ponieważ są one świątynią Ducha Świętego. Istnieje wiele wersetów, które mówią o stosowaniu "zabiegów medycznych", takich jak stosowanie bandaży (Ks. Izajasza 1.6), oliwy (Jakuba 5.14), oliwy i wina (Ew. Łukasza 10.34), liści (Ks. Ezechiela 47.12), wina (1 Tymoteusza 5.23) i maści, zwłaszcza "balsamu Gileadu" (Ks. Jeremiasza 8.22). Wiele z tych zabiegów można by dziś uznać za holistyczne, ponieważ medycyna holistyczna często unika leków i operacji, przynajmniej jako pierwszych metod leczenia. Ponadto wielu chrześcijan odniosło korzyści z zasad zawartych w medycynie holistycznej.

Biorąc to pod uwagę, konkretne praktyki w dziedzinie medycyny holistycznej powinny być oceniane indywidualnie. Niektóre z praktyk medycyny holistycznej są sprzeczne z Pismem Świętym, a nawet mogą stać się otwartymi drzwiami dla demonicznej aktywności. "Medycyna energetyczna" i "duchowe dostrojenie" są szczególnie niepokojące. Jednym z oczywistych przykładów problematycznej praktyki jest medytacja transcendentalna, technika polegająca na "opróżnieniu umysłu" i osiągnięciu "jedności ze wszechświatem". Zachęca ona uczestników do poszukiwania odpowiedzi na trudne życiowe pytania we własnym sumieniu zamiast w Słowie Bożym. Pozostawia ona również człowieka otwartego na oszustwa ze strony wroga Boga, który szuka ofiar, które mógłby odciągnąć od Boga (1 Piotra 5.8). Dla chrześcijanina medytacja powinna koncentrować się na Słowie Bożym, atrybutach Boga i pięknie Jezusa Chrystusa, Wielkiego Lekarza.EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia ma do powiedzenia na temat medycyny holistycznej?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries