settings icon
share icon
Pytanie

Czy złe jest, aby chrześcijański mąż i żona chodzili do różnych kościołów?

Odpowiedź


Mąż i żona chodzący do oddzielnych kościołów jest sytuacją znacznie powszechniejszą niż mógłbyś/ mogłabyś sobie wyobrazić. To również jest powszechne u dzieci takiej pary, że są podzielone pomiędzy dwoma kościołami, tworząc w ten sposób rozłam w rodzinie, który nigdy nie jest zdrowy. Aby określić czy jest czy nie jest to "złe", aby mąż i żona chodzili do oddzielnych kościołów, musimy najpierw popatrzeć na małżeństwo jako relację ustanowioną przez Boga.

1 Ks. Mojżeszowa 2.24 mówi nam, że Bóg stworzył mężczyznę i kobietę aby stali się "jednym ciałem" gdy się pobiorą, a nie dwoma oddzielnymi istotami, które idą własnymi, oddzielnymi drogami. Istnieje jedność w małżeństwie, która jest wyjątkowa i święta. Co więcej, małżeństwo jest obrazem Chrystusa i jego kościoła (wierzących) jak jest to opisane w Efezjan 5.31-32. Przymierze małżeńskie pomiędzy mężczyzną a kobietą jest symbolicznym przymierzem pomiędzy Chrystusem a tymi, za których umarł. On jest wiecznym przymierzem i jedynym, który jest nieskalany i uświęcony, tak jak małżeństwo jest nieskalane, uświęcone i nieprzerwane. Ta jedność dwojga ludzi w jednym ciele osiąga swój najświętszy wymiar w sferze duchowej, gdzie dwoje ma mieć jednomyślność w odniesieniu do podstawowych doktryn chrześcijaństwa — Boga, Chrystusa, grzechu, zbawienia, nieba / piekła itd. Ta jedność dzięki zrozumieniu poprzez służbę Ducha Świętego jednoczy męża i żonę, tworząc więź niepodobną do żadnej innej na ziemi.

I chociaż jest to możliwe, aby mąż i żona mieli odmienny smak w kwestii muzyki, głoszenia czy stylu uwielbienia, programów dziecięcych itp., żadna z tych rzeczy nie jest na tyle znacząca, aby rozbić rodzinę na dwie części, aby chodziły do różnych kościołów z powodu różnicy gustów. Jasne jest, że jeśli oba kościoły opierają się na Biblii i czczą Chrystusa, nie ma powodu dla jakiego jeden z małżonków nie mógłby trochę się poddać i odłożyć na bok swoje osobiste preferencje. A nawet lepszym rozwiązaniem jest, aby para wspólnie szukała kościoła, gdzie Słowo Boże jest głoszone jako jedyne źródło prowadzenia w wierze i praktykach, gdzie cała rodzina może się uczyć prawdziwej ewangelii Jezusa Chrystusa i gdzie rodzina może mieć społeczność z podobnie myślącymi wierzącymi. W tym mąż, jako duchowa głowa rodziny, powinien poprowadzić i podjąć ostateczną decyzję, z miłością biorąc pod uwagę wkład żony.

Smutne jest to, że dwu- kościelna rodzina najczęściej wyrasta w małżeństwach, gdzie jeden małżonek był wychowywany po katolicku, a drugi w denominacji protestanckiej. W takich sytuacjach jak ta, byłoby mądre dla pary, aby się nie pobierała. Proszę przeczytaj następujący artykuł: Czy chrześcijanie z różnych denominacji powinni się spotykać i pobierać? Jeśli małżeństwo już zostało zawarte, para powinna walczyć o duchową jedność. Dwóm osobom zakorzenionym w różnych środowiskach doktrynalnych często bardzo trudno jest dojść do kompromisu i pojednania, ale z Bogiem wszystko jest możliwe. Para w takiej sytuacji może być zmuszona chodzić do różnych kościołów, szczególnie jeśli jeden lub oboje uznają przekonania drugiego małżonka za niebiblijne. W takiej sytuacji, oboje małżonkowie powinni zaangażować się w modlitwę, aby prawda została ujawniona i duchowa jedność osiągnięta.

Te doktrynalne konflikty muszą być rozwiązane w rodzinie zanim zostanie osiągnięta jedność. Para uczęszczająca do różnych kościołów musi być gotowa, aby trzymać się wszystkiego, czego nauczyła się w świetle prawdy Pisma Świętego i odrzucić wszystko to, co jest sprzeczne z Biblią. "Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie" (1 Tesaloniczan 5.21).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy złe jest, aby chrześcijański mąż i żona chodzili do różnych kościołów?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries