settings icon
share icon
Pytanie

Kim była Maria Magdalena?

Odpowiedź


Maria Magdalena była kobietą, z której Jezus wypędził siedem demonów (Ew. Łukasza 8,2). Imię Magdalena prawdopodobnie wskazuje, że pochodziła ona z miasta Magdala, miasta na południowo-zachodnim wybrzeżu Morza Galilejskiego. Po tym jak Jezus wypędził z niej siedem demonów, stała się jego uczniem.

Maria Magdalena jest również utożsamiana z "pewną kobietą z tego miasta, grzesznicą" (Ew. Łukasza 7,37), która obmyła stopy Jezusowi, jednak nie mamy podstaw biblijnych by twierdzić, że była to ona. Miasto Magdala znane było z prostytucji. Fakt, że Łukasz pisząc o Marii Magdalenie od razu dodaje, że to grzeszna kobieta (Ew. Łukasza 7,36-50), skłoniło niektórych do utożsamiania ze sobą tych dwóch postaci. Jednak nie mamy dowodów biblijnych, aby poprzeć taką koncepcję. Maria Magdalena nigdzie nie jest występuje jako prostytutka ani też grzeszna kobieta, mimo popularnego postrzegania jej w ten sposób.

Maria Magdalena jest również łączona z kobietą, którą Jezus uratował od ukamienowania za popełnienie cudzołóstwa (Ew. Jana 8,1-11). Jednak, znów nie jest to poparte jakimikolwiek dowodami. Film Pasja Chrystusa łączy te dwie postacie. Jest to możliwe, jednak mało prawdopodobne, a z pewnoscią Biblia o tym nie naucza.

Maria Magdalena była świadkiem większości wydarzeń związanych z ukrzyżowaniem. Była obecna podczas uwłaczającego procesu Jezusa; słyszała gdy Poncjusz Piłat ogłosił karę śmierci; widziała Jezusa podczas biczowania i gdy nakładali mu koronę cierniową. Była jedną z kobiet stojących blisko Jezusa podczas ukrzyżowania, aby Go pocieszyć. Była pierwszym świadkiem Jego zmartwychwstania, została wysłana przez Jezusa aby opowiedzieć o tym innym (Ew. Jana 20,11-18). I mimo, iż jest to ostatnia wzmianka na jej temat w Biblii, to prawdopodobnie i tak była pośród kobiet zgromadzonych z apostołami oczekającymi na obietnicę wylania Ducha Świętego (Dzieje Apostolskie 1,14).

Powieść Kod Leonarda DaVinci twierdzi, że Jezus i Maria Magdalena byli małżeństwem. Niektóre niebiblijne, wczesnochrześcijańskie pisma (zawierające herezje wczesnych chrześcijan) wskazują na szczególną relację pomiędzy Marią Magdaleną a Jezusem. Jednakże nie ma żadnych dowodów, które mogłyby poprzeć przekonanie, że Jezus i Maria Magdalena byli małżeństwem. Biblia nie zawiera nawet najmniejszej wskazówki dla takiej koncepcji.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim była Maria Magdalena?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries