settings icon
share icon
Pytanie

Co oznacza słowo 'maranatha'?

Odpowiedź


Maranatha jest słowem aramejskim, które oznacza "Pan nadchodzi" lub "Przyjdź Panie." Wczesny kościół stykał się z silnym prześladowaniem, a życie chrześcijanina pod rządami rzymskimi nie było łatwe. Rzymianie wymagali, aby każdy wyznawał, że Cezar jest bogiem. Wcześni chrześcijanie wiedzieli, że istnieje tylko jeden Bóg i Pan- Jezus Chrystus- i nie mogli z czystym sumieniem nazywać Cezara "Panem", zatem Rzymianie patrzyli na nich jak na zdrajców, prześladowali ich i skazywali na śmierć.

Żyli w bardzo niesprzyjających warunkach, jednak morale wierzących zostały podniesione wraz z nadzieją przyjścia Pana. "Maranatha!" stało się powszechnym powitaniem wśród prześladowanych wierzących, zastępując żydowskie powitanie szalom ("pokój"). Naśladowcy Jezusa wiedzieli, że nie będzie pokoju, ponieważ Jezus tak im powiedział (Ew. Mateusza 10.34; Ew. Łukasza 12.51). Ale wiedzieli również, że Pan powróci, aby ustanowić swoje królestwo, i z tej prawdy czerpali wielkie pocieszenie. Stale to sobie przypominali, że Pan przyjdzie (Ew. Łukasza 21.28; Ks. Objawienia 22.12). Jezus nauczał w kilku przypowieściach na temat wyglądania, wyczekiwania i bycia gotowym na Jego powrót (Ew. Mateusza 25.1-13; Ew. Łukasza 12.35-40).

Dzisiaj wierzący w Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa przeżywają swoje życie w świadomości, że On może przyjść w każdym momencie. Mamy być gotowi, gdy nastąpi wezwanie. Maranatha przypomina nam, że mamy skupiać się na wiecznych sprawach Ducha. Rozmyślanie nad rzeczami materialnymi oznacza przebywanie w ciągłym mentalnym zamęcie. Patrząc w dół widzimy ziemię; patrząc wkoło, widzimy sprawy doczesne. Ale patrząc w górę, widzimy nadzieję bliskiego przyjścia naszego Pana Jezusa Chrystusa. Dla tych, którzy są dzisiaj zniechęceni, Maranatha! Dla tych, co są dzisiaj zmartwieni, Maranatha! Dla tych, którzy są przepełnieni niepokojem związanym z problemami z którymi się borykają, Maranatha! Nasz Pan nadchodzi!EnglishPowrót na polską stronę główną

Co oznacza słowo 'maranatha'?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries