settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanin, który jest dziewicą może/powinien zawrzeć związek małżeński z kimś kto już współżył?

Odpowiedź


Oczywiście idealna sytuacja w małżeństwie chrześcijańskim jest wtedy, gdy obie osoby nie rozpoczęły współżycia, rozumiejąc, że z Bożej perspektywy relacja seksualna dopuszczalna jest jedynie w małżeństwie. Jednak nie żyjemy w świecie idealnym. Wielokrotnie dzieje się tak, że osoba wychowywana po Bożemu, doświadczyła zbawienia w młodym wieku i pragnie zawrzeć związek małżeński z kimś kto również mając lat 20-cia czy 30-ci doświadczył zbawienia, a kto przynosi do małżeństwa chrześcijańskiego przeszłość życia zgodnego ze światowymi standardami. Podczas gdy Bóg odsuwa nasze grzechy tak daleko jak wschód od zachodu, gdy do niego przychodzimy w pokucie i wierze w Chrystusa (Psalm 103.12), to jednak ludzie długo pamiętają i zapomnienie czyjejś przeszłości może nie być takie proste. Brak przebaczenia i zapomnienia błędów z przeszłości jednego z partnerów zdecydowanie negatywnie wpłynie na małżeństwo.

Zanim wkroczymy w małżeństwo z kimś, kto miał już wcześniej doświadczenia seksualne, ważne jest, aby zrozumieć że zbawienie i przebaczenie grzechu ofiarowane jest z łaski. „Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was; Boży to dar. Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił” (Efezjan 2.8-9). Gdy rozumiemy co to znaczy doświadczyć prawdziwie przebaczenia, to zaczynamy patrzeć oczami Bożymi i to jak bardzo musiał nas kochać, a to pomaga nam przebaczać innym. Przebaczenie komuś dotyczy porzucenia czyjejś przeszłości i postrzegania jego/jej jako nowego stworzenia (2 Koryntian 5.17). Chrystus umarł za jego/jej grzechy i potencjalny małżonek/potencjalna małżonka muszą zadecydować czy mogą żyć pamiętając o tym grzechu. To jest moment w którym doktryna teologiczna wkracza w zastosowanie praktyczne.

W kwestii przebaczenia, zawsze pomaga to, aby patrzeć na własną przeszłość z Bożej perspektywy. Grzech seksualny jest bez wątpienia poważny dla Boga, ale tak samo okłamywanie, oszukiwanie, grzeszne myśli, nadużywanie alkoholu i palenie, niecierpliwość, duma i nieprzebaczenie. Kto spośród nas jest bez grzechu, kto „pierwszy może rzucić kamień”? Zanim przyszliśmy do Chrystusa, każdy z nas był winny z powodu własnych grzechów i stał się nowym stworzeniem dzięki Bożej łasce (Efezjan 2.1-5). Pytanie dotyczy tego, czy możemy przebaczyć innym jak Chrystus nam przebaczył? To, że potrafimy to uczynić jest prawdziwym znakiem, że jesteśmy chrześcijanami. Jezus powiedział, że jeśli nie przebaczymy, to Bóg też nam nie przebaczy (Ew. Mateusza 6.14-15). Nie mówił o tym, że przebaczenie innym jest sposobem doświadczenia Bożego przebaczenia, bo wiemy, że całkowicie wypływa z Bożej łaski, ale to, że serce które gotowe jest udzielić przebaczenia jest potwierdzeniem obecności Ducha Świętego- działającego w sercu prawdziwie wierzącego. Trwanie w nieprzebaczeniu jest oznaką zatwardziałego, nieodnowionego serca.

Zanim zawrzemy małżeństwo z osobą, która nie jest już dziewicą, należy poświęcić temu więcej uwagi, modlitwy i zbadania własnego wnętrza. Jakub 1.5 mówi nam, że jeśli poszukujemy mądrości, Bóg ją chętnie udzieli wszystkim tym, którzy o to proszą. Rozmowa z bogobojnym pastorem i zaangażowanie się w kościół biblijnie wierzący pomoże w podjęciu decyzji. Niektóre kościoły mają wspaniałe zajęcia przedmałżeńskie. Poza tym, szczera i otwarta rozmowa z potencjalnym kandydatem/kandydatką na temat tych rzeczy pomoże stawić czoło sprawom, które muszą być nazwane i przebaczone.

Małżeństwo jest wyzwaniem w najlepszych okolicznościach i wymaga wiele wysiłku by się udało. Oboje z partnerów potrzebują i pragną doświadczać bezwarunkowej miłości. Efezjan 5 opisuje role zarówno mężów jak i żon w małżeństwie, ale cały fragment rozpoczyna się główną myślą, zasadą dla obojga: „Ulegając jedni drugim w bojaźni Chrystusowej” (Efezjan 5.21). Gotowość do wyrzeczeń i chęć bycia sługą dla drugiej strony małżeństwa są oznakami duchowej dojrzałości mężczyzny i kobiety, którzy uwielbiają Boga. Mądry wybór małżonka/małżonki w oparciu o biblijne wartości jest ważny, ale równie istotny jest nasz ciągły wzrost duchowy i poddanie się suwerennej woli Boga dla naszego życia. Mężczyzna, który pragnie być Bożym mężem, pomoże stać się swojej żonie kobietą, którą Bóg chce aby się stała pomimo przeszłości, będą w stanie budować swoje małżeństwo jako jedność uwielbiającą Boga.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanin, który jest dziewicą może/powinien zawrzeć związek małżeński z kimś kto już współżył?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries