settings icon
share icon
Pytanie

Co powinno wyróżniać chrześcijańskie małżeństwo?

Odpowiedź


Podstawową różnicą pomiędzy małżeństwem chrześcijańskim a małżeństwem niechrześcijańskim jest to, że Chrystus zajmuje centralne w nim miejsce. Gdy dwoje ludzi zostaje złączonych w Chrystusie, ich celem jest wzrastanie na podobieństwo Chrystusa poprzez ich życie w małżeństwie. Małżeństwo niechrześcijańskie może mieć wiele celów dla swojego małżeństwa, ale z pewnością upodabnianie się do Chrystusa nie będzie jednym z nich. Nie oznacza to jednak, że wszyscy chrześcijanie, którzy się pobierają, od razu rozpoczynają ten proces. Wielu młodych chrześcijan czasem nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że taki jest cel, ale obecność Ducha Świętego w każdym z nich pracuje w nich, kształci ich tak, by ten cel stawał się dla nich coraz wyraźniejszy. Gdy każde z nich upodabnia się do Chrystusa, to ich małżeństwo również zaczyna nabierać nowego kształtu.

Małżeństwo chrześcijańskie rozpoczyna się od zrozumienia, że Biblia podaje konkretne wskazówki dla męża i żony- o czym przede wszystkim czytamy w 5 rozdziale Efezjan- oraz zaangażowania się w wypełnianie tych ról. Mąż powinien przyjąć rolę przywódcy w domu (Efezjan 5.23-26). To przywództwo nie powinno być dyktatorskim, poniżającym czy protekcjonalnym postępowaniem męża wobec żony, ale powinien być przykładem prowadzenia kościoła przez Chrystusa. Chrystus kochał swój kościół (swój lud) ze współczuciem, miłosierdziem, przebaczeniem, szacunkiem i wyrzeczeniem się siebie samego. W taki sam sposób, mężowie powinni kochać swoje żony.

Żony powinny być uległe swoim mężom „jak Panu” (Efezjan 5.22), nie dlatego, że ma być jemu poddana, ale dlatego że oboje- mąż i żona- ulegają jedni drugim w bojaźni Chrystusowej (Efezjan 5.21) i ponieważ istnieje określony porządek autorytetów w domu, gdzie Chrystus jest jego głową (Efezjan 5.23-24). Szacunek jest kluczowym elementem w pragnieniu bycia uległym; żony muszą szanować swoich mężów, a mężowie mają miłować swoje żony (Efezjan 5.33). Wzajemna miłość, szacunek i uległość są podstawą chrześcijańskiego małżeństwa. Bazując na tych trzech zasadach, zarówno mąż jak i żona będą wzrastali na podobieństwo Chrystusa, wzrastając wspólnie, a nie oddzielnie, gdy każdy z nich dojrzewa w świętości.

Innym ważnym komponentem małżeństwa chrześcijańskiego jest zapieranie się samego siebie, o czym czytamy w Filipian 2.3-4. Zasada pokory przedstawiona w tych wersetach jest podstawą dla silnego małżeństwa chrześcijańskiego. Zarówno mąż jak i żona muszą dostrzec potrzeby partnera przed swoimi własnymi, co wymaga od nich wyzbycia się własnego „ja”, co nie przychodzi człowiekowi grzesznemu z łatwością. Są to cechy, które jedynie Duch Boży może w nas stworzyć, pielęgnować i udoskonalać. Z tego powodu małżeństwa chrześcijańskie charakteryzują się duchową dyscypliną- studiowaniem Biblii, zapamiętywaniem fragmentów Pisma, modlitwą oraz rozważaniem spraw Bożych. Gdy oboje małżonków praktykuje te dyscypliny, to każdy z nich jest wzmocniony i dojrzalszy, co naturalnie konsoliduje i kształtuje dojrzałość małżeństwa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co powinno wyróżniać chrześcijańskie małżeństwo?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries