settings icon
share icon
Pytanie

Czy ludzie w Biblii mieli nazwiska?

Odpowiedź


Ludzie w czasach biblijnych nie mieli takich nazwisk, jak my dzisiaj. Często posługiwali się czymś podobnym do "Szymona, syna Jonasza" (Mateusza 16:17). Wyrażenie "syn Jonasza" identyfikowało Szymona jako innego Szymona niż wszyscy inni Szymonowie przez to powiązanie rodzinne. Funkcjonowało to tak jak dziś nazwisko. Dziś nasze nazwiska używają tego samego rozróżnienia. John Smith identyfikuje Johna jako część rodziny Smithów.

Czasami dana osoba była identyfikowana przez swoje plemię, na przykład "Aaron, Lewita" (Wj 4:14), co odróżniało tego konkretnego Aarona od Aaronów z innych plemion. W ten sam sposób Jezus został nazwany Jezusem z Nazaretu, aby wskazać swoje rodzinne miasto (Mateusza 26:71; Jana 18:5). Inni w czasach biblijnych używali swoich zawodów jako funkcjonalnego nazwiska, na przykład "Szymon garbarz" (Dz 10:6). "Garbarz" nie było jego nazwiskiem, ale sposobem na odróżnienie go od innych Szymonów w okolicy, którzy mieli inny zawód. Imię Judasz Iskariota zostało mu nadane w celu określenia jego rodzinnego miejsca, Carioth lub Kerioth, małego miasta w plemieniu Judy. Mateusz, jeden z Dwunastu i autor ewangelii noszącej jego imię, nazywa siebie "Mateuszem poborcą podatkowym" (Mt 10:3), co ujawnia nie tylko jego zawód, ale także zdumiewający fakt, że nawet ktoś tak skromny i pogardzany jak poborca podatkowy mógł zostać wybrany przez Jezusa na Jego naśladowcę.

Czasami myślimy, że imię "Jezus Chrystus" odnosi się do Jego imienia i nazwiska. Ale tak naprawdę oznacza ono "Jezus, który jest Chrystusem / Mesjaszem". Pierwotnie tytuł ten miał formę "Jezus, Chrystus", ale powszechnym zwyczajem stało się skracanie Jego imienia do Jezus Chrystus. To święte imię oznacza "Jezus, Chrystus, który jest Mesjaszem, pomazańcem, który zbawia swój lud od grzechów".

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy ludzie w Biblii mieli nazwiska?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries