settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego Bóg nakazał eksterminację / zagładę Kananejczyków, w tym również kobiet i dzieci?

Odpowiedź


W 1 Ks. Samuela 15:2-3 Bóg nakazał Saulowi i Izraelitom „Tak mówi Pan Zastępów: Chcę pomścić to, co uczynił Amalek Izraelowi, stając mu na drodze, gdy wychodził z Egiptu. Idź więc teraz i pobij Amaleka, i wytęp jako obłożonego klątwą jego i wszystko, co do niego należy; nie lituj się nad nim, ale wytrać mężczyznę i kobietę, dziecię i niemowlę, wołu i owcę, wielbłąda i osła." Bóg nakazał podobne rzeczy podczas zdobywania przez Izraelitów Ziemi Obiecanej (5 Ks. Mojżeszowa 2:34; 3:6; 20:16-18). Dlaczego Bóg nakazał Izraelitom eksterminację całych grup ludzi, wliczając w to kobiety i dzieci?

To jest trudny problem. Nie rozumiemy w pełni tego, dlaczego Bóg nakazał dokonać takich rzeczy, ale ufamy, że Bóg jest sprawiedliwy; dostrzegamy również to, że nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć suwerennego, nieskończonego i wiecznego Boga. Gdy rozważamy trudne problemy takie jak powyższa kwestia, musimy pamiętać, że boże drogi są wyższe niż nasze i Jego myśli są wyższe niż nasze myśli (Ks. Izajasza 55:9; Rzymian 11:33-36). Powinniśmy być gotowi ufać Mu, wierzyć Bogu, nawet jeśli nie rozumiemy Jego dróg.

Bóg zna przyszłość, my jej nie znamy. Bóg wiedział jakie będą konsekwencje jeśli Izraelici nie zniszczą wszystkich Amalekitów. Jeśli Izraelici nie wypełniliby Bożego rozkazu, Amalekici by powrócili, aby nękać Izraelitów w przyszłości. Saul deklarował, że zabił wszystkich z wyjątkiem króla Amalekitów — Agaga (1 Ks. Samuela 15:20). Oczywiście Saul kłamał i kilka dekad później Amalekitów było już na tyle dużo, że wzięli do niewoli rodzinę Dawida i rodziny jego wojowników (1 Ks. Samuela 30:1-2). Po tym jak Dawid i jego ludzie zaatakowali Amalekitów i uratowali swoje rodziny, 400 Amalekitów uciekło. Gdyby Saul wypełnił to, co Bóg mu nakazał, wydarzenia te nie miałyby miejsca. Kilkaset lat później potomek Agaga — Haman próbował doprowadzić do eksterminacji wszystkich Żydów (wydarzenia te są opisane w Ks. Estery). Widzimy, że niepełne posłuszeństwo Saula prawie doprowadziło do zniszczenia Izraela. Bóg wiedział, że tak się stanie, dlatego zawczasu nakazał eksterminację Amalekitów.

Jeśli chodzi o Kananejczyków, Bóg nakazał: „Jednakże z miast tych ludów, które daje ci Pan, Bóg twój, w dziedziczne posiadanie, nie zachowasz przy życiu żadnej żywej istoty, gdyż obłożysz je klątwą, mianowicie: Chetejczyków, Amorejczyków, Kananejczyków, Peryzyjczyków, Chiwwijczyków i Jebuzejczyków, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, aby nie uczyli was czynić tych wszystkich obrzydliwości, jakie oni czynią swoim bogom, i abyście nie zgrzeszyli wobec Pana, Boga waszego." (5 Ks. Mojżeszowa 20:16-18). Izraelczycy również zawiedli w tej misji i stało się dokładnie to, co zapowiedział Bóg (Ks. Sędziów 2:1-2; 1 Ks. Królewska 11:5; 14:24; 2 Ks. Królewska 16:3-4). Bóg nie nakazał zagłady tych ludów z powodu swojego okrucieństwa, ale po to aby zapobiec większemu złu, które miało nastąpić w przyszłości.

Prawdopodobnie najtrudniejszą kwestią w tego typu wydarzeniach jest to, że Bóg rozkazał zabić również dzieci oraz niemowlęta. Dlaczego Bóg miałby nakazać zabicie niewinnych dzieci? (1) Dzieci nie są niewinne (Psalm 51:5; 58:3). (2) Dzieci te mogłyby wyrosnąć na wyznawców złych religii które praktykowali ich rodzice. (3) Przez odebranie życia dzieciom, Bóg umożliwił im wejście do nieba. Mocno wierzymy w to, że każde dziecko, które umarło, jest w niebie dzięki bożej łasce i miłosierdziu (2 Ks. Samuela 12:22-23; Ew. Marka 10:14-15; Ew. Mateusza 18;2-4).

Niestety ta odpowiedź nie wyczerpuje całego tego problemu. Powinniśmy skupić się na zaufaniu Bogu, nawet jeśli nie rozumiemy Jego dróg. Musimy również pamiętać, że Bóg patrzy na rzeczywistość z perspektywy wieczności, z tego powodu Jego drogi są wyższe od naszych dróg. Bóg jest sprawiedliwy, prawy, święty, kochający, miłosierny i łaskawy. W jaki sposób wszystkie te atrybuty współdziałają razem jest dla nas tajemnicą — jednak to nie oznacza, że nie jest On tym kim Biblia deklaruje, że jest.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego Bóg nakazał eksterminację / zagładę Kananejczyków, w tym również kobiet i dzieci?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries