settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest łono Abrahama?

Odpowiedź


Pojęcie "łono Abrahama" znajduje się tylko w jednym miejscu w Nowym Testamencie, w przypowieści o bogaczu i Łazarzu (Ew. Łukasza 16.19-31), w którym Jezus nauczał na temat rzeczywistości nieba i piekła. Użyte tam greckie słowo kolpos jest w pewnym sensie trudne do zinterpretowania. Na przykład, czasami jest wyjaśnione jako bycie "obok" Abrahama lub "w ramionach" Abrahama lub "u boku Abrahama."

Jasne jest, że koncepcja "łona Abrahama" daje nam poczucie, że Łazarz poszedł do miejsca odpocznienia, zadowolenia i pokoju, prawie tak jak Abraham (bardzo szanowana osoba w historii żydowskiej), który był obrońcą czy patronem. W przeciwieństwie do tego, bogacz doświadcza męczarni, nikt mu nie może pomóc ani pocieszyć.

Wbrew niektórym współczesnym myślom, Biblia naucza, że zarówno niebo jak i piekło są rzeczywistymi miejscami. Każda osoba, która żyje spędzi wieczność w jednym z tych dwóch miejsc. Te dwie destynacje są przedstawione w historii Jezusa. Podczas gdy bogaty człowiek żył z dnia na dzień i był skupiony jedynie na życiu tu na ziemi, Łazarz zniósł wiele trudów pokładając ufność w Bogu. Zatem, wersety 22 i 23 są znaczące: "I stało się, że umarł żebrak, i zanieśli go aniołowie na łono Abrahamowe; umarł też bogacz i został pochowany. A gdy w krainie umarłych cierpiał męki i podniósł oczy swoje, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie."

Śmierć może być uważana za oddzielenie. Śmierć fizyczna jest oddzieleniem naszego ciała od duszy/ ducha, podczas gdy śmierć duchowa jest oddzieleniem naszej duszy od Boga. Jezus nauczał, że nie powinniśmy się bać śmierci fizycznej, ale powinniśmy być najbardziej przejęci śmiercią duchową. Jak czytamy w Ew. Łukasza 12.4-5, Jezus również powiedział, "Powiadam zaś wam, przyjaciołom moim, nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nie mają już nic do zrobienia. Ale wskażę wam, kogo się bać macie! Bójcie się tego, który, gdy zabija, ma moc wrzucić do piekła. Zaiste, powiadam wam: Tego się bójcie!" Użycie przez Jezusa terminu "łono Abrahama" było częścią Jego nauczania, aby skupić umysły Jego słuchaczy na fakcie, że nasze wybory na ziemi- by Go szukać Boga lub Go lekceważyć- mają wpływ na to gdzie spędzimy wieczność.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest łono Abrahama?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries