settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest pozytywizm logiczny?

Odpowiedź


Pozytywizm odnosi się do przekonania, że prawdziwe są tylko te rzeczy, które można wykryć empirycznie. Jako rozszerzenie tego, pozytywizm logiczny twierdzi, że tylko stwierdzenia, które są empiryczne lub czysto logiczne, mają jakiekolwiek znaczenie. Jako taki, pozytywizm logiczny twierdzi, że nawet próba omówienia czegoś nieempirycznego i nielogicznego jest bezcelowa. Takie podejście do rzeczywistości jest nie tylko fałszywe, ale także samobójcze. Pozytywizm logiczny opiera swoje twierdzenia na trzech podstawowych pojęciach: doświadczeniu, danych empirycznych - zebranych za pomocą zmysłów - i logice. Jak na ironię, wszystkie trzy z nich dostarczają bezpośrednich dowodów na to, że filozofia ta jest fałszywa. Pismo Święte, jak można się spodziewać, obala również pojęcie pozytywizmu logicznego.

Nasze zmysły dostarczają najsilniejszej analogii pokazującej, dlaczego pozytywizm logiczny zawodzi. Wzrok jest zdecydowanie najcenniejszym z pięciu podstawowych zmysłów człowieka. Zdecydowana większość "twardych" danych, które otrzymujemy o otaczającym nas świecie, pochodzi ze wzroku. Drugi w kolejności jest słuch. Czy oznacza to, że wszystko, co nie jest postrzegane przez wzrok, należy odrzucić jako nonsens? Oczywiście, że nie; istnieją prawdziwe rzeczy, których nie możemy zobaczyć, ale które możemy powąchać, dotknąć lub posmakować. Wibracji nie można zobaczyć, ale można je usłyszeć, a niektóre można poczuć. Niektóre prawdziwe rzeczy są po prostu zbyt małe lub zbyt duże, aby mogły być prawidłowo postrzegane przez nasz wzrok. Sam fakt, że większość rzeczy i wiele użytecznych rzeczy jest postrzeganych przez wzrok, w żaden sposób nie oznacza, że wzrok jest jedynym rozsądnym sposobem wykrywania tego, co jest rzeczywiste.

Co więcej, istoty ludzkie mają w rzeczywistości więcej niż "tylko" pięć podstawowych zmysłów. Posiadamy również takie zdolności, jak propriocepcja - która pozwala nam poznać pozycję i równowagę naszych ciał - oraz termocepcja, dzięki której wyczuwamy temperaturę wokół nas i wewnątrz nas. Niektóre zwierzęta mają zmysły, których ludziom całkowicie brakuje. Oznacza to, że sama natura "danych empirycznych" przemawia przeciwko twierdzeniu, że "dane empiryczne są jedynymi znaczącymi informacjami". To, co jest empiryczne dla niektórych zwierząt, jest niewrażliwe dla ludzi. To, co jest niewyczuwalne dla jednego zmysłu, jest oczywiste dla innego. Całkowicie logiczne jest stwierdzenie, że jest co najmniej możliwe, aby coś było nieempiryczne dla człowieka i nadal było prawdziwe. W tym miejscu do gry wkraczają doświadczenie i logika.

Doświadczenie mówi również, że dane empiryczne nie są jedyną definicją prawdy. Istoty ludzkie trzymają się wielu pojęć, które są nie tylko istotne dla naszego doświadczenia, ale są z natury nieempiryczne. Moralność, miłość, humor, sztuka, przyjaźń, rozrywka i tak dalej nie są łatwo odrzucane jako biologiczne wypadki lub definiowane w czysto logicznych kategoriach. To oczywiście jest dokładnie to, co robią zwolennicy pozytywizmu logicznego, ale nie dlatego, że istnieją jakiekolwiek dowody na poparcie ich twierdzeń; raczej dlatego, że muszą. A jednak doświadczenie pokazuje, że podstawowa treść naszego życia obejmuje wiele rzeczy, które nie są ani czysto logiczne, ani empiryczne.

Ostatecznym przykładem tego, jak doświadczenie niszczy pozytywizm logiczny, jest, jak na ironię, jego własna definicja. Niesławny cytat Davida Hume'a o naturze prawdy zgrabnie definiuje pozytywizm logiczny:

"Jeśli weźmiemy do ręki jakikolwiek tom - na przykład o boskości lub szkole metafizyki - zapytajmy: Czy zawiera on jakieś abstrakcyjne rozumowanie dotyczące jakości lub liczby? Nie. Czy zawiera jakiekolwiek eksperymentalne rozumowanie dotyczące faktów i istnienia? Nie. Poddajmy go zatem płomieniom, ponieważ nie może zawierać nic poza sofistyką i iluzją".

Oczywiście stwierdzenie Hume'a nie jest empiryczne ani empirycznie weryfikowalne. Nie jest też czysto abstrakcyjne ani całkowicie analityczne. Dlatego też ono - i sam pozytywizm logiczny - jest samobójczy i absurdalny.

Wreszcie, istnienie samej logiki dowodzi, że pozytywizm logiczny jest fałszywy. Prawa logiki są uważane za rzeczywiste, absolutne, a jednocześnie całkowicie nieempiryczne. W każdy znaczący sposób logika spełnia wyzwanie logicznego pozytywizmu i pokonuje go. Każda próba ponownego zdefiniowania lub wyjaśnienia logiki lub pozytywizmu logicznego w celu uczynienia ich kompatybilnymi sprawia, że pozytywizm logiczny staje się tautologią - bezużytecznym, samoodnoszącym się truizmem. Na przykład stwierdzenie: "Cóż, tylko rzeczy, które są empiryczne, są 'fizycznie' rzeczywiste" po prostu przyznaje, że "nieempiryczne" to nie to samo, co "wyimaginowane".

Pismo Święte oczywiście nie dopuszcza idei pozytywizmu logicznego. Po pierwsze, pozytywizm logiczny jest ograniczony ludzką wiedzą i zrozumieniem. Według Biblii nie jesteśmy ostatecznym standardem mądrości i wnikliwości: Jest nim Bóg (Izajasza 55:8). Istnieje wiele "prawdziwych" rzeczy, których nie możemy dostrzec (2 Krl 6:16-17). A ta fizyczna forma - to, co łatwo postrzegamy zmysłami - nie jest całą istotą naszego istnienia (Efezjan 6:12).

Pozytywizm logiczny jest po prostu próbą wyeliminowania Boga i nadprzyrodzonego poprzez redefinicję słów. Nic dziwnego, że zawodzi poprzez samozniszczenie. Prawda nieempiryczna może istnieć, a tylko dlatego, że koncepcja jest z natury nieempiryczna, a nawet nielogiczna, niekoniecznie oznacza, że jest pozbawiona znaczenia.

English



Powrót na polską stronę główną

Czym jest pozytywizm logiczny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries