settings icon
share icon
Pytanie

Jak chrześcijanin powinien postrzegać lekarstwa na receptę?

Odpowiedź


Wielu chrześcijan zmaga się ze swoimi decyzjami dotyczącymi zaakceptowania aktualnych terapii medycznych, włączając w to używanie lekarstw na receptę. Biblia nie podaje nam zbyt wiele na ten temat, ale jeśli przyjrzymy się celom leków na receptę, możemy przedstawić idealne podejście do ich stosowania, oparte na zasadach biblijnych. Wiemy z Pisma Świętego, że złe zdrowie, choroba i śmierć są efektem grzechu na świecie. Duża część służby Jezusa na ziemi związana była z walką z tym przekleństwem, uzdrawiał ludzi wszędzie tam, gdzie się udawał (zob. Ew. Mateusza 15.31). Jezus jest dokładnym przedstawieniem Boga (Hebrajczyków 1.3), a poprzez uzdrawianie ludzi pokazał Boże współczucie i swoją boskość jako Wielki Lekarz, który pewnego dnia przywróci zdrowie całemu stworzeniu (Rzymian 8.18-25).

Zatem ze służby Jezusa jasno widać, że poszukiwanie uzdrowienia nie jest czymś złym; w rzeczywistości, to jest bardzo dobre! Również Łukasz, autor zarówno Ewangelii jak i Dziejów Apostolskich, był lekarzem (Kolosan 4.14). Doktor Łukasz może nie wydawał recepty w sposób jak czynią to dzisiaj lekarze, ale był w biznesie związanym z leczeniem ludzkich dolegliwości fizycznych, stosując środki medyczne i sposoby leczenia swoich czasów.

W czasach przed lekarstwami na receptę, ludzie poszukiwali uwolnienia od bólu innymi sposobami. Alkohol wspomniany jest w Ks. Przyp. Salomona 31.6-7 jako podawany dla terminalnie chorych i innych, którzy poważnie cierpieli. Również w 1 Tymoteusza 5.23, Paweł zaleca Tymoteuszowi picie odrobiny wina, aby złagodzić dolegliwości żołądkowe. Skoro inne lekarstwa nie zostały jeszcze poznane, sfermentowane napoje były często używane jako lekarstwo na ból i cierpienie, i takie zastosowanie środków przeciwbólowych jest akceptowalne przez Słowo Boże.

Powinniśmy również pamiętać, że większość współczesnych lekarstw na receptę opiera się na elementach naturalnie występujących w stworzeniu. Lekarz może przepisać na przykład Amoxil, ale skąd pochodzi ten antybiotyk? Pochodzi z substancji wytwarzanej przez niebiesko-zieloną pleśń o nazwie Penicillium notatum. Skąd się wzięła pleśń? Bóg ją stworzył. Zatem, możemy powiedzieć, że Bóg stworzył pleśń penicyliny i nadał jej właściwości zabijania bakterii zakaźnych. Bóg wówczas pozwolił ludziom odkryć jej właściwości, wyizolować działający środek i oczyścić go do stosowania w ludzkim ciele. Czy niewłaściwe jest, aby wykorzystać Boże stworzenie, aby poprawić zdrowie ludzkości? Ależ skąd. W rzeczywistości, On jest uwielbiony poprzez te odkrycia.

Wszystko to powinno pomóc nam zdecydować, jak powinniśmy myśleć o lekach na receptę. Nie ma nic złego w szukaniu pomocy lekarskiej, gdy jesteśmy chorzy.Nie ma nic złego w przyjmowaniu leków przepisanych przez lekarza w sposób, w jaki są przepisywane. Czy istnieją zagrożenia i skutki uboczne związane z lekami na receptę? Tak, oczywiście, a lekarze i farmaceuci wyjaśnią ryzyko. Czy możliwe jest nadużywanie leków na receptę, przedawkowanie ich czy rozwijanie niechcianych uzależnień? Tak, a dzieci Boże nigdy nie mogą pozwolić sobie na poddanie się zwykłej kontroli substancji (zobacz 1 Koryntian 6:12, aby zapoznać się z tą zasadą wyrażoną w innym kontekście).

Na koniec, wykorzystanie przepisanych lekarstw przez chrześcijanina jest kwestią pozostającą pomiędzy nim a Panem. Biblia nie nakazuje stosowania leczenia medycznego, ale z pewnością również nie zabrania tego. Dziecko Boże powinno dbać o swoje ciało jako o świątynię Ducha Świętego (1 Koryntian 6.19-20). To oznacza opiekę profilaktyczną, stosowanie zdrowej diety i wykonywanie właściwych ćwiczeń. To również oznacza wykorzystywanie mądrości, jaką Bóg obdarzył uzdolnionych naukowców i lekarzy. Rozumiemy to, że Bóg jest Lekarzem, nieważne jakimi sposobami uzdrawia oddajemy mu chwałę.EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak chrześcijanin powinien postrzegać lekarstwa na receptę?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries