settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest kultura czystości?

Odpowiedź


Kultura czystości to termin używany do opisania ruchu ewangelicznego, który promuje biblijne spojrzenie na czystość seksualną, zgodnie z 1 Listem do Tesaloniczan 4:3-8. Ruch ten zniechęca do randkowania na rzecz "zalotów" i mocno promuje czystość przed ślubem. Oznaki kultury czystości obejmują podpisane przyrzeczenia czystości, pierścienie czystości i wydarzenia takie jak bale czystości (tańce dla ojców i córek, podczas których ojcowie zobowiązują się być przykładem czystości i uczciwości dla swoich córek).

Ruch kultury czystości rozpoczął się na początku lat dziewięćdziesiątych. Chrześcijanie, którzy dorastali podczas rewolucji seksualnej, zaczęli mieć własne dzieci i nastolatki w czasie, gdy ciąża nastolatek była na rekordowo wysokim poziomie, a AIDS siał spustoszenie (www.thegospelcoalition.org/article/faqs-know-purity-culture/, dostęp 3/13/23). Wielu ewangelicznych chrześcijan zareagowało na konsekwencje seksu pozamałżeńskiego i starało się ugruntować idee dotyczące seksu w nauczaniu biblijnym. W 1992 roku Lifeway Christian Resources opracował ideę "Prawdziwa miłość czeka" jako temat chrześcijańskiej kampanii edukacji seksualnej. Rok później Południowi Baptyści przyjęli ten program, a na wiecu True Love Waits w Waszyngtonie w 1994 r. w ramach kampanii wystawiono 210 000 kart zobowiązań (przyrzeczeń czystości). W 1997 roku książka Josha Harrisa "I Kissed Dating Goodbye" spopularyzowała koncepcję zalotów zamiast randek. Książka sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy i była bardzo popularna w ruchu kultury czystości.

Niektórzy twierdzą, że kultura czystości odniosła sukces w swojej misji. W latach 1995-2002 odnotowano znaczny spadek aktywności seksualnej zarówno wśród nastoletnich chłopców, jak i dziewcząt. Liczba aktywnych seksualnie dziewcząt w wieku 15-17 lat spadła w tym czasie z 38% do 30%, a w przypadku chłopców w tej samej grupie wiekowej w tym samym czasie liczba ta spadła z 43% do 31% (www.cdc.gov/nchs/data/nsfg/Ser2_Example6_FINAL.pdf, dostęp 3/13/23). Znacząco spadła również liczba ciąż wśród nastolatek.

Nie jest jednak jasne, w jakim stopniu kultura czystości i ruch True Love Waits przyczyniły się do tych liczb. Badanie z 2009 roku nie wykazało znaczącej różnicy między zachowaniami seksualnymi nastolatków, którzy złożyli przyrzeczenie czystości i nastolatków, którzy tego nie zrobili (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19117832/, dostęp 3/13/23). Mało tego, znane nastoletnie gwiazdy, które otwarcie nosiły pierścienie czystości - np. Miley Cyrus, Selena Gomez i Jonas Brothers - nie zdołały zachować czystości, a niektóre nawet popadły w przeciwną skrajność i przyjęły jawną seksualizację.

Krytycy kultury czystości zwrócili również uwagę na inne rażące problemy. Josh Harris przeprosił za swoją książkę "I Kissed Dating Goodbye" i poprosił wydawców o wstrzymanie jej publikacji, a w 2019 roku Harris rozwiódł się z żoną i oświadczył, że nie jest już chrześcijaninem (www.cnn.com/2019/07/29/us/joshua-harris-divorce-apology-scli-intl/index.html, dostęp 3/15/23). Inni twierdzili, że kultura czystości zaszczepia strach przed błędami i staniem się "uszkodzonym towarem", jednocześnie fałszywie obiecując szczęśliwe małżeństwo tym, którzy podążają za programem.

Kultura czystości ma rację co do tego, że czystość jest ważna w życiu chrześcijańskim (1 Koryntian 6:18-20). Nasza czystość seksualna ma znaczenie dla Boga. Kiedy jednak czystość staje się celem utrzymania czystości, aby mieć dobre życie, pojawiają się problemy. Richard Ross, który był zaangażowany we wczesne dni ruchu czystości, wyjaśnia: "W przeszłości młodzi ludzie z True Love Waits często składali obietnice myśląc: 'Jezus chce, abym to zrobił, bo dzięki temu moje życie będzie lepsze, więc nie przydarzą mi się złe rzeczy, więc nie będę nieposłusznym chrześcijaninem'. W każdym z tych stwierdzeń jest element prawdy, ale ja dostrzegam zmianę [w kierunku] "Nie robię tego, aby moje życie było lepsze, ale wybieram czystość dla chwały Chrystusa. Robię to ze względu na Niego, a nie ze względu na siebie. Robię to, ponieważ On zasługuje na uwielbienie, a czystość mojego życia jest sposobem na okazanie Mu tego uwielbienia". Skupiamy się nie na "mnie", a na "Nim". Nie ma moralizatorstwa. Jeśli wybieram czystość seksualną dla chwały Chrystusa, to jest to po prostu czyste uwielbienie" (cytowane w www.thegospelcoalition.org/article/faqs-know-purity-culture, dostęp 3/15/23).

Kultura czystości powinna polegać na oddawaniu czci Bogu poprzez nasze ciała, które są żywymi ofiarami dla Ojca i świątyniami dla Ducha Świętego (Rz 12:1).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest kultura czystości?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries