settings icon
share icon
Pytanie

W którym roku zmarł Jezus?

Odpowiedź


Śmierć Jezusa i następujące po tym zmartwychwstanie są najważniejszymi wydarzeniami od czasów stworzenia świata. To przez śmierć Chrystusa, Bóg pojednał tych, którzy byli oddzieleni od niego z powodu grzechu i "...pojednał w doczesnym Jego ciele przez śmierć, by stawić was wobec siebie jako świętych i nieskalanych, i nienagannych" (Kolosan 1.21-22). A przez zmartwychwstanie Chrystusa, Bóg łaskawie "...na nowo zrodził nas do żywej nadziei" ( 1 Piotra 1.3). Podobnie jak z większością wydarzeń o jakich wspomina, Biblia nie podaje dokładnej daty kiedy umarł Jezus. Ale możemy wywnioskować to z dużym stopniem dokładności.

I mimo, że bieg historii świata jest historycznie podzielony na czas p.n.e. (przed Chrystusem) oraz czas n.e (anno domini- "rok Pański"), to Jezus Chrystus tak naprawdę urodził się pomiędzy 6 a 4 rokiem p.n.e. Doszliśmy do takiego wniosku na podstawie śmierci Heroda Wielkiego, który był prokonsulem Judei od 47 roku p.n.e do czasu gdy zmarł w 4 roku n.e. To po śmierci Heroda, Józef i Maria wraz z niemowlęciem- Jezusem otrzymali polecenie, aby wracać z Egiptu do Izraela (Ew. Mateusza 2.19).

Kilka czynników pozwala nam sprecyzować rok w którym zmarł Jezus. Wiemy, że Jan Chrzciciel rozpoczął swoją służbę w roku 26, w oparciu o zapiskę historyczną odnotowaną przez Łukasza 3.1. Jezus najprawdopodobniej rozpoczął swoją działalność wkrótce po tym jak Jan rozpoczął swoją. Jezus wówczas nauczał przez następne trzy i pół roku. Zatem, koniec jego służby powinien przypadać na rok 29-30 n.e.

Poncjusz Piłat rządził Judeą w latach 26-36 n.e. Ukrzyżowanie miało miejsce podczas Paschy (Ew. Marka 14.12), i fakt ten oraz dodatkowo data astronomiczna (kalendarz żydowski opierał się na cyklu słonecznym), zawęża nam obszar do dwóch dat- 7 kwietnia roku 30 n.e. i 3 kwietnia roku 33 n.e. Istnieją naukowe argumenty potwierdzające obie te daty; ta druga data (rok 33) wymagałaby tego, że służba Jezusa trwałaby dłużej i zaczęła później. Pierwsza z tych dat (rok 30) wydaje się bardziej adekwatna z tym, co możemy wywnioskować z relacji Łukasza 3.1 odnośnie początku służby Jezusa.

Wiele się wydarzyło na arenie światowej od czasów Chrystusa, ale nic nigdy nie przysłoniło wielkości i znaczenia tego, co wydarzyło się w roku 30 n.e.- śmierć i zmartwychwstanie Zbawiciela świata.

EnglishPowrót na polską stronę główną

W którym roku zmarł Jezus?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries