settings icon
share icon
Pytanie

W którym roku urodził się Jezus Chrystus?

Odpowiedź


Biblia nie podaje dokładnego dnia czy nawet roku w którym urodził się Jezus w Betlejem. Ale uważne zbadanie szczegółów chronologicznych dziejów historii zawęża możliwość do rozsądnego przedziału czasowego.

Biblijne szczegóły na temat narodzin Jezusa znajdujemy w Ewangeliach. Ew. Mateusza 2.1 stwierdza, że Jezus urodził się za czasów rządów króla Heroda. Skoro Herod zmarł w 4 roku p.n.e. to mamy już pewien parametr, który możemy wykorzystać. Poza tym, po tym jak Józef z Marią opuścili z Jezusem Betlejem, Herod zarządził, aby wszyscy chłopcy do drugiego roku życia zostali straceni. To wskazuje, że Jezus mógł mieć dwa lata przed śmiercią Heroda. To wskazywałoby, że data jego urodzin przypada na 6 lub 4 rok p.n.e.

Ew. Łukasza 2.1-2 podkreśla kilka innych faktów do rozważenia: "W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym cesarstwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz." Wiemy, że Cezar August rządził od 27 r.p.n.e do 14 roku n.e.

Kwiryniusz rządził Syrią w tym samym przedziale czasowym, co spis ludności, który objął Judeę około 6 roku p.n.e. Niektórzy uczeni dyskutują/ podważają czy jest to właśnie spis o którym czytamy w Ew. Łukasza, ale to wydaje się dotyczyć tego samego wydarzenia. W oparciu o te szczegóły historyczne, najbardziej prawdopodobne jest, że narodziny Chrystusa miały miejsce w Betlejemie w 6-5 roku p.n.e.

Łukasz wspomina inny szczegół dotyczący naszej linii czasowej: "Sam zaś Jezus rozpoczynając swoją działalność miał lat około trzydziestu..." (Ew. Łukasza 3.23). Jezus rozpoczął swoją służbę za czasów gdy Jan Chrzciciel zwiastował na pustyni, a działalność Jana rozpoczęła się "...w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i kraju Trachonu, Lizaniasz tetrarchą Abileny; za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza..." (Ew. Łukasza 3.1-2)

Jedyny czas, który pasuje do opisu wszystkich tych zdarzeń dotyczy 27-29 roku n.e. Jeśli Jezus miał "lat około trzydziestu" w roku 27 n.e., to narodzenie pomiędzy 6 a 4 rokiem p.n.e pasowałby do chronologii. A jeszcze dokładniej, Jezus miałby około 32 lat, gdy rozpoczął swoją służbę (to wciąż dotyczy "lat około trzydziestu").

Co zatem z dniem narodzin Chrystusa? Tradycja związana z 25 grudnia rozwinęła się długo po okresie Nowego Testamentu. To jest dzień, który został przyjęty jako data narodzin Jezusa, ale dokładny dzień jego narodzin nie jest znany.

To co wiemy z relacji biblijnej i historycznej to przypuszczalny rok narodzin. Jezus został urodzony w Betlejemie judzkim około 6-5 roku p.n.e przez Marię, jego matkę. Jego narodziny zmieniły bieg historii na zawsze, jak również życie niezliczonej rzeszy ludzi na świecie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

W którym roku urodził się Jezus Chrystus?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries