settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli masoreci?

Odpowiedź


Masoreci byli grupą żydowskich skrybów, którzy pomogli zachować tekst Pisma Świętego Starego Testamentu i opracowali notatki do tekstu w oparciu o tradycje żydowskie. Słowo masoreci pochodzi od starożytnego hebrajskiego słowa oznaczającego "więź", używanego w odniesieniu do zobowiązania Żydów do przestrzegania przymierza z Bogiem.

Poszczególne pisma składające się na Stary Testament powstawały w różnych okolicznościach. Niektóre, jak Dziesięć Przykazań, zostały podyktowane bezpośrednio przez Boga, a Mojżesz zapisał je na kamiennych tablicach (Wj 34:1). Inne części, takie jak Księga Hioba, zostały napisane przez anonimowych autorów. Niektóre, jak Psalmy, mają różnych autorów, a poszczególne psalmy zostały skompilowane, aby stworzyć "księgę", jaką znamy. Nie wiemy dokładnie, kto napisał każdą księgę Starego Testamentu ani w jaki sposób księgi te zostały włączone do jednej księgi, którą nazywamy Starym Testamentem. Żydzi nazywali tę kompilację Tanakh (TNK), co oznacza Torah, Nevi'im i Ketuvim - czyli Prawo, Prorocy i Pisma. Prawo obejmowało Księgę Rodzaju i Powtórzonego Prawa; Prorocy obejmowali Jozuego-Królewskie i Izajasza-Malachiasza (z wyłączeniem Daniela); Pisma obejmowały Psalmy-Pieśń Salomona i Daniela. Podział ksiąg i ich kolejność różnią się od tego, co znajdujemy w naszym Starym Testamencie, ale treść jest taka sama. Były to księgi, które zostały zaakceptowane jako natchnione Słowo Boże, a ludzie uważali, że ważne jest, aby je kopiować i zachować.

W czasach przed prasami drukarskimi wszystko musiało być kopiowane ręcznie przez skrybów. Język hebrajski Starego Testamentu był pisany bez samogłosek. Nie stanowiło to problemu, dopóki wszyscy znali ten język. Jednak wraz z upływem czasu wielu Żydów nie zachowało dogłębnej znajomości hebrajskiego. Niektórzy pozostali w Babilonie po wygnaniu. Inni zostali zhellenizowani - wychowani w języku i kulturze greckiej. Niektórzy oczywiście pozostali w Palestynie, ale nawet tam nie zawsze mówiono po hebrajsku - aramejski ostatecznie stał się językiem zwykłych ludzi.

W pierwszym wieku naszej ery starano się ujednolicić tekst Starego Testamentu, biorąc pod uwagę wszystkie manuskrypty i warianty z całego Imperium Rzymskiego. Gdy uzgodniono odczyt, warianty zostały usunięte, a skrybowie rozpoczęli skrupulatną pracę nad wykonaniem dokładnych kopii. Grupa skrybów zwana Tannaim opracowała obszerne wytyczne dotyczące tworzenia dokładnych kopii. Około 200 r. n.e. inna grupa zwana Amoraim ("demaskatorzy") zaczęła zachowywać i wyjaśniać tekst, tworząc Talmud. W rzeczywistości istniały dwie grupy uczonych talmudycznych, jedna skupiona w Babilonie, a druga w Palestynie, a ich praca doprowadziła do powstania Talmudu Babilońskiego i Talmudu Palestyńskiego.

Masoreci byli ostatnią grupą skrybów, którzy zebrali się, aby pomóc zachować tekst biblijny. Podstawową pracą masoretów, która trwała od około 500 do 900 r. n.e., było skrupulatne kopiowanie tekstu i dodawanie samogłosek, aby zachować wymowę (a w niektórych przypadkach znaczenie). Masoreci nie chcieli dodawać niczego do samego tekstu, więc dodawali samogłoski jako "punkty" - kombinacje kropek i kresek powyżej i poniżej spółgłosek - aby czytelnik mógł łatwo odróżnić spółgłoski oryginalnego tekstu od punktów, które zostały dodane. Ze względu na reputację Masoretów w zakresie dokładności, tekst masorecki zyskał na znaczeniu i został ogólnie zaakceptowany przez żydowskich czytelników jako najbardziej dokładny. Masoreci dodali również dodatkowe materiały, w tym niektóre warianty czytania i inne notatki wyjaśniające. Materiał ten nazywany jest Masorą.

Tekst masorecki stanowi podstawę większości współczesnych tłumaczeń Biblii. Chociaż ostateczna wersja Masory ma tylko około 1000 lat, zachowuje ona tradycję i naukę, które są znacznie starsze.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli masoreci?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries