settings icon
share icon
Pytanie

Kim był Dagon w Biblii?

Odpowiedź


Dagon był głównym bóstwem Filistynów, a kult tego pogańskiego boga sięga trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Według starożytnej mitologii Dagon był ojcem Baala. Był bogiem ryb (dag w języku hebrajskim oznacza "ryba") i był przedstawiany jako pół-człowiek, pół-ryba. Wizerunek ten wspierał ewolucyjne przekonanie, że zarówno ludzie, jak i ryby wyewoluowali razem z pierwotnych wód. Dagon mógł być również dostawcą zboża. Dagon był więc podobny do wielu innych bożków, ponieważ uosabiał naturalne siły, które rzekomo stworzyły wszystkie rzeczy.

Istnieją trzy miejsca, w których Dagon jest wspomniany w Biblii. Pierwsza wzmianka pochodzi z Sędziów 16:23, gdzie czytamy, że Dagon był bogiem Filistynów. Filistyni złożyli "wielką ofiarę" Dagonowi, wierząc, że ich bożek wydał Samsona w ich ręce. Pierwsza Księga Kronik 10:10 wspomina o świątyni Dagona, w której zamocowano głowę króla Saula. Następnie, w 1 Księdze Samuela 5, Dagon zostaje upokorzony przez Prawdziwego Boga Izraelitów.

Jakże interesującą historię znajdujemy w 1 Księdze Samuela 5! Filistyni zdobyli Arkę Przymierza i zabrali "Skrzynię Bożą i wnieśli ją do świątyni Dagona, i ustawili ją obok Dagona. A gdy następnego dnia rano Aszdodczycy weszli do świątyni, oto posąg Dagona leżał twarzą ku ziemi przed Skrzynią Pańską. Wzięli więc posąg Dagona i przywrócili go na jego miejsce. Gdy następnego dnia wstali wcześnie rano, oto posąg Dagona leżał twarzą ku ziemi przed Skrzynią Pańską, a głowa Dagona i obie jego dłonie leżały odcięte na progu i tylko tułów pozostał z niego. Dlatego kapłani Dagona i wszyscy, którzy wchodzą do świątyni Dagona w Aszdodzie, nie stąpają po progu świątyni Dagona do dnia dzisiejszego. I zaciążyła ręka Pana na Aszdodczykach; spowodował wśród nich zniszczenia i nawiedzał ich wrzodami odbytnicy w samym Aszdodzie i w jego granicach. Gdy tedy mężowie z Aszdod widzieli, że tak jest, rzekli: Nie może Skrzynia Boga izraelskiego pozostać u nas, gdyż zaciążyła jego ręka na nas i na Dagonie, naszym bogu. " (wersety 2-7). Kto powiedział, że Bóg nie ma poczucia humoru? To musi być jeden z najzabawniejszych fragmentów w całej Biblii. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w 1 Księdze Samuela 6, gdzie opisana jest próba rozwiązania dylematu Filistynów - za pomocą złotych szczurów i złotych guzów (lub, jak ujmują to niektóre tłumaczenia, "złotych hemoroidów")!

Dagon pojawia się również w historii Jonasza, chociaż bóstwo to nie jest wymienione z imienia w księdze Jonasza. Asyryjczycy w Niniwie, do których Jonasz został wysłany jako misjonarz, czcili Dagona i jego żeński odpowiednik, boginię ryb Nanshe. Jonasz oczywiście nie udał się prosto do Niniwy, ale musiał zostać tam przetransportowany za pomocą cudownych środków. Transport, który Bóg zapewnił Jonaszowi - wielka ryba - miał dla Niniwijczyków ogromne znaczenie. Kiedy Jonasz przybył do ich miasta, zrobił niemałą furorę. Był człowiekiem, który przez trzy dni znajdował się wewnątrz ryby, a następnie został przez nią wyrzucony na suchy ląd. Niniwijczycy, którzy czcili boga ryb, byli pod wrażeniem; poświęcili Jonaszowi swoją uwagę i żałowali za swój grzech.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim był Dagon w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries