settings icon
share icon
Pytanie

Kim był Belial?

Odpowiedź


Belial to słowo złożone, które prawdopodobnie pochodzi od hebrajskiego beliy, oznaczającego "nie" i ya'al, oznaczającego "zysk" lub "korzyść". W Starym Testamencie występuje dwadzieścia sześć razy, zwykle tłumaczone jako "bezwartościowy", ale także jako "podły", "zniszczenie", "łajdak" i "niegodziwy". We wcześniejszych księgach Starego Testamentu, opisując niegodziwą osobę, Król Jakub czasami używa "syna Beliala" (lub "córki", "człowieka" lub "ludu" Beliala). Podobnie jak wiele innych zastosowań terminu "syn Beliala", wyrażenie "syn Beliala" nie sugeruje, że Belial jest prawdziwą osobą, która płodzi dzieci; jest to raczej opis ludzi charakteryzujących się bezwartościowością lub zepsuciem.

Mniej akceptowana teoria głosi, że belial pochodzi od beli 'ol, co oznacza "bez jarzma"; definicja pozostałaby jednak mniej więcej taka sama: "syn Beliala" byłby kimś, kto jest "bezprawny" lub "buntowniczy".

Tak czy inaczej, Stary Testament używa Beliala jako personifikacji zła, a nie rzeczywistej istoty. Później personifikacja zaczęła być uważana za rzeczywistą osobę, a w Nowym Testamencie Belial jest używany jako imię własne szatana w 2 Koryntian 6:15.

W żydowskiej literaturze apokryficznej Belial jest często przedstawiany jako rzeczywista istota i ma swoją historię. Kilka ksiąg chasydzkich, w tym Księga Jubileuszów, mówi, że Belial był jednym z aniołów, którzy podążali za Szatanem podczas jego upadku. Wyrocznie Sybillińskie (rzekome proroctwa zapisane przez Sybillów między 100 a 500 r. n.e.) mówią, że Belial będzie Antychrystem i/lub fałszywym Mesjaszem, który oszuka Samarytan. Na to pierwsze twierdzenie może mieć wpływ 2 Tesaloniczan 2:3, który nazywa Antychrysta "człowiekiem bezprawia", ale wyrocznia jest również związana z Neronem.

Belial jako demon został przyjęty przez nowszą literaturę. W Raju utraconym John Milton pisze, że Belial był ostatnim demonem, który upadł i najbardziej nikczemnym - demonem nieczystości i kłamstwa. W niektórych przypadkach, w których Belial jest używany jako personifikacja w Biblii (Sędziów 19:22; 1 Samuela 2:12), Milton bezpośrednio przypisuje zło konkretnemu demonowi. Belial jest również wspomniany w Mniejszym Kluczu Salomona, księdze zaklęć, która obiecuje użytkownikowi moc kontrolowania demonów na własny użytek. Księga ta nie ma nic wspólnego z królem Salomonem, ponieważ została napisana w 1600 roku. W ubiegłym wieku Belial pojawił się jako postać w różnych powieściach i grach wideo.

W Piśmie Świętym Belial był używany do personifikowania niegodziwości i bezwartościowości. Jedynym przypadkiem, w którym słowo to zostało użyte w celu zidentyfikowania osoby, jest 2 List do Koryntian 6:15, gdzie imię to odnosi się do Szatana. Pismo Święte nie wskazuje, że Belial jest właściwym imieniem konkretnego demona.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim był Belial?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries