settings icon
share icon
Pytanie

Kim była Asztoret?

Odpowiedź


Asztoret była imieniem bogini Fenicji, określanej w Piśmie Świętym jako "bogini Sydończyków" (1 Krl 11:33) i jest jednym z fałszywych bogów, którzy odciągnęli króla Salomona od prawdy (1 Krl 11:5). Asztoret była znana w innych kulturach jako Isztar i Astarte ("Gwiazda"). Wieki później kult Asztoret przekształcił się w kult Afrodyty w niektórych greckich prowincjach.

Asztoret jest często wymieniana wraz z Baalem, a oboje byli postrzegani jako małżonkowie, z których każdy uzupełniał drugiego (zob. Sdz 2:13; 3:7; 10:6; 1 Samuela 12:10). W rzeczywistości wyrażenie Baalowie i Asztoretowie mogło być używane jako ogólny termin dla wszystkich pogańskich bogów i bogiń w ich różnych formach.

W teologii kananejskiej Aszera i Asztoret są blisko spokrewnione, a ich imiona mają wspólne pochodzenie. Według Międzynarodowej Encyklopedii Biblijnej, Aszera i Asztoret były jedną i tą samą boginią w Babilonie, ale "na Zachodzie ... . Aszera i Asztoret zostały od siebie odróżnione, Aszera była wyłącznie boginią płodności, podczas gdy Asztoret stała się boginią księżyca".

Niektórzy uczeni rozróżniają Asztoret i Aszerę, mówiąc, że Asztoret to osobiste imię bogini, podczas gdy Aszera to imię jej wizerunku. W takim przypadku moglibyśmy zrozumieć, że kiedy król Jozjasz wyciął "Aszery" (2 Krl 23:14, Biblia Tysiąclecia), zniszczył wysokie miejsca, które Salomon "zbudował dla Asztarty - ohydy Sydończyków" (werset 13). Jeśli to prawda, to Aszera jest rzeźbionym słupem lub pozbawionym kończyn pniem drzewa wzniesionym na cześć Asztoret.

Pan Bóg za pośrednictwem Mojżesza zakazał oddawania czci Asztoret i wszystkim innym fałszywym bogom. Pomimo jasnych instrukcji Boga, kult Asztoret był odwiecznym problemem w Izraelu. Era sędziów była nękana powtarzającymi się wybuchami kultu Asztoret. Gdy Salomon popadł w bałwochwalstwo, jednym z pogańskich bóstw, które wprowadził do królestwa, była Asztoret (1 Krl 11:5), "Salomon więc czynił zło w oczach Pana, ... [i] Pan rozgniewał się na niego. [i rozgniewał się Pan na Salomona" (wersety 6, 9).

Asztoret i wizerunki, które ludzie tworzyli na jej cześć, to martwi, fałszywi bogowie:

"Bożyszcza ich są ze srebra i złota, Są dziełem rąk ludzkich. Mają usta, a nie mówią, Mają oczy, a nie widzą. Mają uszy, a nie słyszą, Mają nozdrza, a nie wąchają. Mają ręce, a nie dotykają, Mają nogi, a nie chodzą, Ani nie wydają głosu krtanią swoją." (Psalm 115:4-7).

W przeciwieństwie do tego, "Bóg nasz jest w niebie, Czyni wszystko, co zechce." (Psalm 115: 3).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim była Asztoret?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries