settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie krzyża bocznego?

Odpowiedź


Istnieje obecnie trend w modzie, który obejmuje boczny krzyż, często noszony na naszyjniku. Krzyż ten ma taki sam kształt jak "normalny" krzyż łaciński, ale jest umieszczony poziomo. Kilka celebrytek zdecydowało się nosić krzyżyk z boku, co zwiększyło jego atrakcyjność.

Istnieje kilka teorii na temat znaczenia krzyża bocznego. Wiele osób uważa poziomy krzyż za kolejną wersję krzyża pionowego - symbol Jezusa Chrystusa i chrześcijaństwa. Inni przypisują mu bardziej szczegółowe znaczenie: boczny krzyż staje się symbolem ukończonego dzieła Jezusa - po zapewnieniu nam zbawienia, On położył swój krzyż - lub jest symbolem tego, jak mamy wziąć swój krzyż i podążać za Jezusem (Łk 9:23) - krzyż noszony na ramieniu normalnie znajdowałby się w pozycji poziomej.

Niektórzy zwracają uwagę, że krzyż nordycki, znajdujący się na flagach narodowych wszystkich krajów skandynawskich, jest skierowany w bok. W tych przypadkach krzyż jest reprezentacją chrześcijaństwa, które kraje te kiedyś przyjęły.

Inne wyjaśnienia są bardziej humanistyczne. Niektórzy postrzegają poziomy krzyż jako reprezentację ziemi (w przeciwieństwie do nieba) i faktu, że to tutaj należy żyć. Pokrewny pogląd głosi, że boczny krzyż jest symbolem ludzkości, która żyje w sferze między niebem a piekłem. Jeszcze inny pogląd jest antagonistyczny wobec chrześcijan - boczny krzyż jest "upadłym" krzyżem, co oznacza, że chrześcijaństwo upadło i nie ma już silnego wpływu na świat.

Oczywiście są też osoby, które lekceważą wszelkie próby nadania biżuterii znaczenia. Dla nich każdy krzyż, boczny czy nie, jest niczym więcej niż modnym dodatkiem. Noszenie go lub posiadanie wytatuowanego krzyżyka to nic innego jak deklaracja bycia modnym i szykownym.

Przy tak wielu różnych opiniach na temat tego, co oznacza krzyżyk na boku, nie można wiedzieć na pewno, dlaczego ktoś go nosi, chyba że wyrazi swoje zdanie na ten temat. Różni ludzie mają różne poglądy, a ich powody noszenia krzyża w pozycji poziomej będą się różnić.

Czy chrześcijanin powinien nosić krzyżyk z boku? Nie ma w tym nic jawnie grzesznego. A jeśli daje to możliwość wyrażenia wiary w Chrystusa, to tym lepiej. Ilość zamieszania i niejasności dotyczących znaczenia krzyżyka na boku może dać niektórym chrześcijanom do myślenia. Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co robimy, powinniśmy zapytać: "Czy przynosi to chwałę Bogu?" (1 Koryntian 10:31). Czy boczny krzyż przynosi chwałę Bogu? Może, w zależności od tego, kto go nosi i jakie są jego motywy.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie krzyża bocznego?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries