settings icon
share icon
Pytanie

Kryzys finansowy - co może zrobić chrześcijanin?

Odpowiedź


Co chrześcijanie powinni robić, gdy dotyka nas krajowy lub osobisty kryzys finansowy? To, jak radzimy sobie z burzą finansową, zależy głównie od naszego nastawienia do tego, do kogo należą pieniądze. Czy postrzegamy nasze pieniądze jako nasze? Czy też postrzegamy je jako pochodzące i należące do Boga? Jeśli postrzegamy nasze dochody jako pochodzące od Pana, znacznie łatwiej jest nam poruszać się po burzliwych wodach załamań gospodarczych i trudnych sytuacji finansowych. Niezależnie od tego, czy tracimy, czy zarabiamy pieniądze, wszystko jest Jego i pod Jego kontrolą, co jest prawdziwie uwalniającą koncepcją.

Pan stworzył nas wszystkich z pewnymi talentami i darami, które mamy wykorzystywać nie tylko do zarabiania na życie, ale także do tego, by nasze życie przynosiło Mu chwałę i cześć (Rzymian 12.1-2; 1 Koryntian 6.20). Tak więc, gdy dorastamy, podążamy naszymi indywidualnymi ścieżkami kariery w dorosłość i rozpoczynamy nasze życie jako członkowie społeczeństwa, zarabiając pieniądze i gromadząc po drodze majątek, mamy również służyć i wielbić Pana każdym aspektem naszej istoty. Nie możemy tego robić, jeśli uważamy, że to wszystko jest nasze, a nie Jego.

Zawsze będziemy służyć temu, co cenimy najbardziej, niezależnie od tego, czy jest to bogactwo, władza, sława, czy Pan. Biblia pokazuje nam, że Jezus dobrze znał pokusę pieniędzy i posiadania, ponieważ podczas swojej ziemskiej służby mówił więcej na temat finansów niż na temat nieba i piekła razem wziętych. Ew. Łukasza 12.15-34 jest doskonałym fragmentem na temat postawy, jaką powinniśmy mieć wobec naszych pieniędzy i posiadłości, i warto poświęcić trochę czasu na jej lekturę i studiowanie z modlitwą.

Nasz suwerenny Bóg umieścił nas na ziemi właśnie w tym czasie w historii, a obecne trudne czasy gospodarcze nie są dla Niego zaskoczeniem. Ponieważ On zna każdy szczegół naszego życia, aż do dokładnej liczby włosów, które straciliśmy dziś rano na szczotce do włosów (Ew. Mateusza 10.30; Ew. Łukasza 12.7), możemy Mu całkowicie zaufać, że pomoże nam przejść przez czas kryzysu finansowego. Na początek upewnijmy się, że żyjemy roztropnie, pozostając w granicach naszych możliwości i nie gromadząc zbyt dużego zadłużenia, i każdego dnia z modlitwą powierzając to wszystko Panu. Następnie możemy zachęcać się nawzajem słowami Pawła z Filipian 4.19, gdy oddaje chwałę Bogu, ufając Mu w każdej sytuacji: "A Bóg mój zaspokoi wszelką potrzebę waszą według bogactwa swego w chwale, w Chrystusie Jezusie" (tłum. Biblia Warszawska)EnglishPowrót na polską stronę główną

Kryzys finansowy - co może zrobić chrześcijanin?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries