settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego system ofiarniczy wymagał krwawej ofiary?

Odpowiedź


Cały Stary Testament, każda księga, wskazuje na tą Jedyną Ofiarę, która miała nadejść- Ofiarne złożenie własnego życia Jezusa w naszym imieniu. 3 Ks. Mojżeszowa 17.11 jest centralnym stwierdzeniem Starego Testamentu na temat znaczenia krwi w systemie ofiarniczym. Bóg, mówiąc do Mojżesza stwierdza: "gdyż życie ciała jest we krwi, a Ja dałem wam ją do użytku na ołtarzu, abyście dokonywali nią przebłagania za dusze wasze, gdyż to krew dokonuje przebłagania za życie."

"Ofiara" jest zdefiniowana jako złożenie czegoś z jakiegoś powodu lub przyczyny. Zadośćuczynienie jest usatysfakcjonowaniem komuś lub czemuś za popełnione przewinienie. Werset z 3 Ks. Mojżeszowej może być teraz wyraźniej odczytany: Bóg powiedział, "Dałem je wam (życie stworzenia, które jest w jego krwi), aby dokonać przebłagania za was (zakrywając zniewagę, którą popełniliście przeciwko Mnie).” Innymi słowy, ci, którzy są objęci krwawą ofiarą, zostają uwolnieni od konsekwencji grzechu.

Oczywiście Izraelici nie znali Jezusa (jako takiego), czy tego jak On umrze w ich imieniu i powstanie z martwych, ale wierzyli Bogu, że pośle im Zbawiciela. Wszystkie spośród wielu, wielu krwawych ofiar złożonych w okresie Starego Testamentu były tylko cieniem prawdziwej, dokonanej raz na zawsze ofiary, aby Izraelici nigdy nie zapomnieli, że bez krwi nie ma przebaczenia. To przelanie krwi jest aktem zastępczym. Dlatego, ostatnie zdanie z 3 Ks. Mojżeszowej 17.11 można odczytać „krew 'dokonuje przebłagania' kosztem życia” (tj. życia zwierzęcia) albo „dokonuje przebłagania w miejscu życia” (tj. życie grzesznika, z Jezusem Chrystusem, który daje życie przez Swoją przelaną krew).

Hebrajczyków 9.11-18 potwierdza symbolizm krwi jako życia i stosuje symbolikę z 3 Ks. Mojżeszowej 17.11 w odniesieniu do ofiary Pana Jezusa Chrystusa. Werset 12 stwierdza wyraźnie, że ofiary starotestamentowe były tymczasowe i były jedynie częściowym zadośćuczynieniem za grzech i na krótki czas, stąd coroczna potrzeba składania ofiar. Ale gdy Chrystus wszedł do Miejsca Najświętszego, zrobił to, aby zaoferować Swoją własną krew raz na zawsze, sprawiając, że przyszłe ofiary są niepotrzebne. To właśnie Jezus miał na myśli w swoich ostatnich słowach na krzyżu: "Dokonało się" (Ew. Jana 19.30). Już nigdy więcej krew baranów i owiec nie będzie oczyszczać ludzi z grzechów. Jedynie poprzez przyjęcie ofiary krwi Jezusa, przelanej na krzyżu dla usunięcia grzechów, możemy stać przed Bogiem okryci sprawiedliwością Chrystusa (2 Koryntian 5.21).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego system ofiarniczy wymagał krwawej ofiary?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries