settings icon
share icon
Pytanie

Jakie są kroki do zbawienia?

Odpowiedź


Wielu ludzi szuka prostych „kroków do zbawienia.” Ludziom podoba się koncepcja, która zakłada, że istnieje przystępna instrukcja pięciu kroków która, jeśli zostanie zastosowana, przyniesie zbawienie. Przykładem takiej koncepcji jest Pięć Filarów wyznawców islamu. Zgodnie z ich nauczaniem, jeśli wyznawca będzie przestrzegał Pięciu Filarów, to zapewni sobie zbawienie. A ponieważ pomysł takiego procesu „krok po kroku” do zbawienia jest pociągający, toteż wiele społeczności chrześcijańskich popełnia podobny błąd przedstawiając zbawienie jako proces zbawienia „krok po kroku.” Katolicyzm rzymski ma siedem sakramentów. Różne denominacje chrześcijańskie dodają chrzest, publiczne wyznanie wiary, odwrócenie się od grzechu, mówienie na językach itd., będące krokami w drodze do zbawienia. Biblia jednak podaje tylko jeden krok do zbawienia. Gdy więzień w Filippi zapytał o to Pawła: „Panowie, co mam czynić, abym był zbawiony? Paweł odpowiedział: „Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom” (Dzieje Apostolskie 16.30-31).

Zaufanie Jezusowi Chrystusowi jako Zbawicielowi jest jedynym „krokiem” do zbawienia. Przesłanie Biblii jest w pełni zrozumiałe. Każdy z nas zgrzeszył przeciwko Bogu (Rzymian 3.23) Ze względu na nasz grzech jesteśmy oddzieleni na wieki od Boga (Rzymian 6.23). Z powodu jego miłości do nas (Ew. Jana 3.16), Bóg przyjął postać człowieka i umarł za nas na krzyżu, przyjmując karę na jaką my zasłużyliśmy (Rzymian 5.8; 2 Koryntian 5.21). Bóg obiecał przebaczyć grzechy i obdarzyć życiem wiecznym tych, którzy z Bożej łaski przez wiarę, przyjmą Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela (Ew. Jana 1.12; 3.16; 5.24; Dzieje Apostolskie 16.31).

Zbawienie nie polega na wykonania kilku właściwych kroków, by niejako sobie na nie zapracować. Owszem, chrześcijanie powinni być ochrzczeni. Tak, chrześcijanie powinni publicznie wyznać swoją wiarę w Jezusa Chrystusa jako swojego osobistego Zbawiciela. Tak, chrześcijanie powinni odwrócić się od grzechu. Tak, chrześcijanie powinni powierzyć swoje życie i być posłusznymi Bogu. Nie są to jednak kroki do zbawienia (ratunku). Są to efekty, rezultaty zbawienia (doświadczenia Bożej łaski). Ze względu na nasz grzech, nie możemy w żadnym sensie zapracować na nasze zbawienie. Moglibyśmy wykonać 1000 kroków, ale byłoby to za mało. Z tego właśnie powodu Jezus musiał umrzeć za nas na krzyżu. W żadnym razie nie jesteśmy w stanie spłacić naszego długu jaki mamy względem Boga, ani też sami się oczyścić. Jedynie Bóg był w stanie dokonać dzieła zbawienia, co zresztą uczynił. Sam Bóg wykonał „kroki” i tym samym ofiarował zbawienie każdemu, kto pragnie je otrzymać.

Zbawienie i przebaczenie grzechów nie dotyczy wypełnienia jakichś kroków. Dotyczy przyjęcia Chrystusa jako Zbawiciela i uznanie, że uczynił dla nas wszystko co było konieczne. Bóg oczekuje od nas tylko jednego kroku- przyjęcia Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela, ufając mu w pełni jako drodze zbawienia. To właśnie odróżnia wiarę chrześcijańską od innych religii świata, w których każda przedstawia własną listę kroków, jakie jej wyznawca musi uczynić by otrzymać zbawienie. Wiara chrześcijańska podkreśla, że Bóg uczynił wszystkie kroki i po prostu powołuje nas do przyjęcia Jezusa przez wiarę.

Czy zdecydowałeś się uwierzyć w Jezusa ze względu na to, co przeczytałeś tutaj? Jeśli tak, proszę, kliknij przycisk znajdujący się poniżej „Dziś uwierzyłem w Chrystusa.”
EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie są kroki do zbawienia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries