settings icon
share icon
Pytanie

Czy jest coś złego w kreskówkowych przedstawieniach biblijnych relacji?

Odpowiedź


W Biblii nie ma nic na temat tego, że rysunki lub kreskówki przedstawiające chrześcijańskie historie lub historie biblijne są złe. Jezus kochał małe dzieci, a to właśnie dzieci najbardziej korzystają z kreskówkowych przedstawień postaci biblijnych. Trudno sobie wyobrazić, biorąc pod uwagę to, co wiemy o Jezusie, że rysunek Daniela w jaskini lwów, katastrofy statku Pawła lub Jezusa karmiącego pięć tysięcy osób byłyby obraźliwe dla Pana - zwłaszcza gdy celem takich kreskówek jest pomoc w edukacji dzieci na temat Biblii.

Niektórzy ludzie sprzeciwiają się kreskówkowym przedstawieniom historii biblijnych, powołując się na biblijny zakaz tworzenia rzeźbionych wizerunków (Kpł 26:1). Nakaz ten odnosi się jednak do przedmiotów kultu, a nie dzieł sztuki. Biblia nie mówi, że pełne szacunku przedstawienia Boga lub postaci biblijnych w sztuce są złe. Bóg wręcz nakazał, aby zasłona w przybytku była "utkana artystycznym wzorem cherubów" (Wj 26:31), więc rysunki aniołów nie są grzeszne. Od wieków ludzie opowiadają sobie historie ilustrujące prawdy biblijne i moralne; Jezus opowiadał przypowieści. W ustnym opowiadaniu słuchacz otrzymuje mentalny obraz opisywanych postaci. Kreskówki lub wizualne przedstawienia historii biblijnych są tylko nowoczesną wersją tej tradycji.

Inni ostrzegają, że kreskówkowe przedstawienia postaci biblijnych mogą być mylące dla dzieci, które mogą kojarzyć kreskówki z fikcyjnymi historiami. Jeśli dziecko dorasta ucząc się, że kreskówki i komiksy "nie są prawdziwe", to rzeczywiście może mieć trudności z dostrzeżeniem prawdy, że historia biblijna jest prawdziwa, gdy jest przedstawiona w formie kreskówki lub komiksu. Obawy te są uzasadnione, a nauczyciele Biblii powinni upewnić się, że ich młodzi uczniowie wiedzą, że historia biblijna jest prawdziwa, a kreskówki są jedynie ilustracjami.

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy, serce jest główną troską Boga (Psalm 51:17; 1 Samuela 16:7). Biblia mówi, że wszystko, co robimy, a co nie wypływa z wiary, jest grzechem (Rz 14:23). Tak więc, jeśli oglądanie kreskówek o historii chrześcijaństwa lub historii biblijnych niepokoi sumienie danej osoby, z jakiegokolwiek powodu, dla tej osoby jest to grzech. Ale jeśli ktoś inny nie ma nic przeciwko wizualnym przedstawieniom historii biblijnych i nie ma zastrzeżeń ze strony sumienia, dla tej osoby nie jest to grzechem.

Docierając do ludzi z ewangelią i ucząc dzieci historii biblijnych, używamy różnych narzędzi. Jednym z nich mogą być kreskówkowe ilustracje postaci i wydarzeń biblijnych.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy jest coś złego w kreskówkowych przedstawieniach biblijnych relacji?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries