settings icon
share icon
Pytanie

Gdyby udowodniono istnienie kosmitów, jak to odkrycie wpłynęłoby na wiarę chrześcijańską?

Odpowiedź


Nie wierzymy w istnienie kosmitów. Biblia nie daje nam żadnego powodu, by wierzyć w istnienie życia w innym miejscu we wszechświecie; w rzeczywistości Biblia podaje nam kilka kluczowych powodów, dla których nie może ono istnieć. Nie powstrzymało to jednak teologów, astronomów oraz fanów i pisarzy science fiction od długiego i intensywnego rozważania "co by było gdyby". Debaty zawęziły obszary, w których pojawiłyby się problemy, gdyby istnienie i odkrycie życia pozaziemskiego zostało udowodnione.

Ci, którzy rozważają istnienie kosmitów i wpływ ich istnienia na wiarę chrześcijańską, często dyskutują o tożsamości i dziele Jezusa. Bóg posłał swego jednorodzonego Syna, Boga wcielonego, aby zbawił ludzkość i odkupił stworzenie. Czy to odkupienie obejmuje życie na innych planetach? A może Bóg objawiłby się również na innych planetach (na wzór Aslana z Narnii)? Czy "jednorodzony" oznacza "tylko fizyczną reprezentację"? Czy też jest to bardziej ograniczone, odnosząc się tylko do gatunku ludzkiego?

Kolejna kwestia: czy pozaziemska, czująca, zaawansowana forma życia zgrzeszyłaby i potrzebowała odkupienia w taki sam sposób jak my? Życie ludzkie jest we krwi (3 Ks. Mojżeszowa 17.11). Gdzie jest życie tych hipotetycznych kosmitów? I co należałoby poświęcić, aby ich zbawić? Czy przelanie ludzkiej krwi Jezusa mogłoby uratować szklane stworzenia na bazie krzemu, których grzechem było topienie się i przekształcanie w nienaturalne kształty?

Innym tematem dyskusji na temat istnienia kosmitów i chrześcijaństwa jest to, co to znaczy być stworzonym na "obraz Boga". Ponieważ Bóg nie ma fizycznego ciała, uważamy, że oznacza to odzwierciedlenie niefizycznych aspektów Boga - racjonalności, moralności i życia społecznego. Czy kosmici, jeśli istnieją, ucieleśniają te same cechy?

Jedną z rzadko poruszanych kwestii jest wpływ kreacjonizmu młodej Ziemi na odkrycie obcego życia. Można sobie wyobrazić, choć jest to bardzo mało prawdopodobne, że geologiczna pirotechnika, która miała miejsce podczas globalnego potopu, mogła wypluć kamień pokryty bakteriami lub porostami aż na Marsa, gdzie znalazł schronienie w mglistym kanionie. Ale jakakolwiek forma życia bardziej skomplikowana lub bardziej odległa byłaby znacznie trudniejsza do zharmonizowania z dosłownym odczytaniem 1 Ks. Mojżeszowej. Czy demony mogły zabrać drzewa, krzewy, gryzonie i robaki na inną planetę o środowisku podobnym do ziemskiego? Możliwe. Ale bez błogosławieństwa Ducha Świętego jest mało prawdopodobne, by cokolwiek z tego przetrwało. Równoległe kreacje? Być może. Biblia o nich nie wspomina.

Biorąc pod uwagę to, co wiemy o kosmosie, życiu i świecie przedstawionym w Biblii, mamy już wyjaśnienie tak zwanej aktywności obcych na Ziemi. Doniesienia o "bliskich spotkaniach" opisują eteryczne, przemijające, zwodnicze i złowrogie istoty. Relacje odnotowują również, że spotkania z rzekomymi kosmitami mogą zostać powstrzymane przez prawdziwe, autentyczne wołanie do Jezusa. Wszystko wskazuje na aktywność demonów, a nie istot pozaziemskich. W rzeczywistości jest prawdopodobne, że "ostry obłęd", o którym mowa w 2 Tesaloniczan 2.11, będzie wiązał się z teorią uprowadzenia przez kosmitów w celu wyjaśnienia pochwycenia.

"Odkrycie" obcego życia nie miałoby żadnego wpływu na prawdziwe chrześcijaństwo. Biblia obowiązuje tak, jak została napisana, bez względu na to, jakie świeckie teorie są rozwijane lub jakie odkrycia są deklarowane. Biblia mówi, że ziemia i ludzkość są wyjątkowe w Bożym stworzeniu. Bóg stworzył ziemię jeszcze zanim stworzył słońce, księżyc czy gwiazdy (1 Ks. Mojżeszowa rozdz. 1). Tak, zdarzają się dziwne i niewytłumaczalne rzeczy. Nie ma jednak powodu, by przypisywać te zjawiska kosmitom lub UFO. Jeśli istnieje dostrzegalna przyczyna tych wydarzeń, to ma ona podłoże duchowe, a dokładniej demoniczne. W ostatecznym rozrachunku wszelkie domysły na temat tego, co stałoby się z naszą wiarą, gdyby okazało się, że kosmici są prawdziwi, są interesujące, ale nieprzydatne; nigdy nie należy dopuścić do sprowadzenia ich do "niemądrych i głupich argumentów", przed którymi jesteśmy ostrzegani (2 Tymoteusza 2.23).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Gdyby udowodniono istnienie kosmitów, jak to odkrycie wpłynęłoby na wiarę chrześcijańską?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries