settings icon
share icon
Pytanie

Czego powinienem szukać w kościele?

Odpowiedź


Aby wiedzieć czego szukać w kościele lokalnym najpierw musimy zrozumieć Boży cel dla kościoła, ciała Chrystusa- ogólnie mówiąc. Istnieją dwie ponadczasowe prawdy dotyczące kościoła. Po pierwsze "jest Kościołem Boga żywego, filarem i podwaliną prawdy" (1 Tymoteusza 3.15). Po drugie, Chrystus jest głową kościoła (Efezjan 1.22; 4.15; Kolosan 1.18).

W odniesieniu do prawdy, kościół lokalny jest miejscem gdzie Biblia (jedyna Prawda Boża) ma pełny autorytet. Jedynie Biblia jest nieomylnym źródłem wiary i praktyki (2 Tymoteusza 3.15-17). Zatem, jeśli poszukujemy kościoła do którego chcemy chodzić, powinniśmy znaleźć taki w którym, zgodnie ze standardami biblijnymi, głoszona jest ewangelia, grzech jest potępiony, uwielbienie płynie z serca, nauczanie jest oparte na Biblii oraz istnieje możliwość do służenia innym. Rozważ model wczesnego kościoła opisanego w Dziejach Apostolskich 2.42-47: "I trwali w nauce apostolskiej i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach. A dusze wszystkich ogarnięte były bojaźnią, albowiem za sprawą apostołów działo się wiele cudów i znaków. Wszyscy zaś, którzy uwierzyli, byli razem i mieli wszystko wspólne, I sprzedawali posiadłości i mienie, i rozdzielali je wszystkim, jak komu było potrzeba. Codziennie też jednomyślnie uczęszczali do świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali pokarm z weselem i w prostocie serca, Chwaląc Boga i ciesząc się przychylnością całego ludu. Pan zaś codziennie pomnażał liczbę tych, którzy mieli być zbawieni."

W odniesieniu do drugiej prawdy dotyczącej kościoła, chrześcijanie powinni uczęszczać na spotkania lokalnej wspólnoty, która wyznaje przywództwo Chrystusa we wszystkich aspektach doktrynalnych i w praktykach. Żaden człowiek, czy to pastor, ksiądz czy papież nie jest głową kościoła. Wszyscy ludzie są śmiertelni. Jak żywy organizm jakim jest kościół żyjącego Boga może mieć martwą głowę? Nie może. Chrystus jest jedynym, nadrzędnym autorytetem i wszyscy przywódcy kościoła, talenty, porządek, dyscyplina i uwielbienie są namaszczone przez jego panowanie, tak jak mówi Pismo Święte.

Gdy już te dwie, fundamentalne prawdy są określone, to pozostałe czynniki (budynek, styl uwielbienia, działalności, programy, lokalizacja itp.) są jedynie kwestiami indywidualnych preferencji. Zanim zaczniesz uczęszczać do kościoła, powinieneś sprawdzić kilka rzeczy. Twierdzenia doktrynalne, twierdzenia dotyczące celu funkcjonowania, twierdzenia misyjne lub cokolwiek, co pozwoli wniknąć w to czym żyje kościół, powinno być przeanalizowane. Wiele kościołów ma swoją stronę internetową, poprzez którą osoba poszukująca kościoła, może sprawdzić w co wierzą odnośnie Biblii, Boga, Trójcy, Jezusa Chrystusa, grzechu i zbawienia.

Następnie powinniśmy odwiedzić kościoły, które wydają się mieć fundamentalne sprawy właściwie poukładane. Obecność na dwóch czy trzech spotkaniach kościelnych w każdym kościele będzie pomocne. Każda literatura jaką mają przygotowaną dla osób odwiedzających powinna być dokładnie przejrzana, zwracając szczególną uwagę na twierdzenia dotyczące wyznawanych przekonań. Ocena kościoła powinna być przeprowadzona w oparciu o zasady przedstawione powyżej. Czy Biblia jest traktowana jako jedyne źródło autorytetu? Czy Chrystus wywyższony jest jako Głowa Kościoła? Czy kościół skupia się na uczniostwie? Czy byłeś prowadzony do uwielbienia Boga? W jakie służby misyjne zaangażowany jest kościół? Czy przesłanie jest biblijne i ewangelizacyjne? Jak przebiegł czas po nabożeństwie? Ty również musisz czuć się komfortowo. Czy czułeś się mile widziany? Czy wspólnota składa się z ludzi szczerze uwielbiających Boga.

Na koniec pamiętajcie, że żaden kościół nie jest doskonały. W najlepszym przypadku, jest miejscem wypełnionym zbawionymi grzesznikami, których ciało i dusza wciąż toczą nieustanną wojnę duchową. Nie zapominaj też o znaczeniu modlitwy. Modlitwa o kościół, do którego Bóg chciałby, abyś przystąpił, ma kluczowe znaczenie podczas całego procesu podejmowania decyzji.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czego powinienem szukać w kościele?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries