settings icon
share icon
Pytanie

Jakie znaczenie w Biblii ma pożądliwość?

Odpowiedź


Pożądliwość to silne pragnienie, szczególnie w odniesieniu do seksualności.

Pragnienie samo w sobie nie jest grzechem. Silnie pragniemy wielu rzeczy, które Bóg dał nam, abyśmy się nimi cieszyli, takich jak jedzenie, woda, przyjaźń i sen. Mamy również naturalne pragnienie seksu, a namiętność seksualna w małżeństwie nie jest pożądliwością; jednak wszelkie przejawy namiętności seksualnej poza małżeństwem są grzeszne (Ga 5:19-21; 1 Kor 6:9-10). Zboczenie w Biblii zawsze odnosi się do namiętnego pożądania czegoś, czego Bóg zakazał.

W 1 Liście do Tesaloniczan 4 pożądliwość jest przeciwstawiona obowiązkowi wierzącego, by "nauczyć się panować nad własnym ciałem w sposób święty i godny czci" (werset 4). List do Kolosan 3 identyfikuje pożądliwość jako część tego, co należy do ziemskiej natury i wymienia ją jako jedną z rzeczy, które wywołują gniew Boży na ludzkość (wersety 4-5). List do Rzymian 7:7-8 łączy pożądliwość z łakomstwem, pragnieniem posiadania czegoś, co nie jest naszą własnością i do czego nie mamy prawa.

Obecna epidemia pornografii jest objawem pożądliwości. Obecna obsesja na punkcie perwersji seksualnych, demontaż granic seksualnych i redefinicja małżeństwa są wskaźnikami tego, że kultura staje się coraz bardziej rozwiązła. List do Rzymian 1:18-32 ostrzega, że ciągła rozwiązłość doprowadzi do "zdeprawowania umysłu" (werset 28). Trzykrotnie fragment ten ostrzega, że gdy ludzie odrzucą Boży standard świętości, On "odda ich" ich pożądliwościom. Ciągła pożądliwość powoduje uśpienie sumienia do tego stopnia, że można śmiało grzeszyć bez poczucia winy i przekonania. To niebezpieczne miejsce.

Pożądliwość definiowała ludzkość w czasach Noego (Rdz 6:5). Pożądliwa namiętność ustępuje miejsca dewiacyjnym czynom. Jeśli nasza pożądliwość nie zostanie uznana za zło, którym jest, poddana krzyżowi (Rzymian 6:6-7) i porzucona (1 Koryntian 6:11), w końcu nas zabije (Jakuba 1:14-15). Pan nienawidzi grzechu, który nas zanieczyszcza i czyni niezdolnymi do uwielbienia i służby. U podstaw większości grzechów leży serce pełne złych pragnień - pożądliwości - które, jeśli nie zostanie poddane panowaniu Jezusa, pewnego dnia stanie przed sądem Bożym (Rz 2:5; 14:10; Mt 16:27).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie znaczenie w Biblii ma pożądliwość?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries