settings icon
share icon
Pytanie

Kim jest konkubina? Dlaczego Bóg pozwolił, aby mężczyźni mieli konkubiny w Biblii?

Odpowiedź


W Biblii konkubina jest kobietą, która mieszka z mężczyzną tak, jakby była jego żoną, ale bez takiego samego statusu jak żona. Konkubiny w epoce patriarchalnej i później miały niższą rangę — były „drugorzędnymi” żonami. Konkubina nie mogła poślubić swojego pana ze względu na jej status niewolnicy, chociaż dla niej związek był ekskluzywny i trwały. Wydaje się, że na początku konkubiny miały za zadanie rodzić dzieci mężczyznom, których żony były bezpłodne (zob. 1 Ks. Mojżeszowa 16.1-4). Później wydaje się, że konkubiny trzymano tylko dla zaspokajania przyjemności seksualnej (zob. 2 Ks. Kronik 11.21). W Izraelu konkubiny posiadały niektóre z tych samych praw, co prawowite żony, lecz bez takiego samego szacunku.

Chociaż prawdą jest, że Biblia nigdzie wyraźnie nie potępia konkubinatu, potępienia można się doszukać domyślnie od początku czasu. Zgodnie z 1 Ks. Mojżeszową 2.21-24 pierwotną intencją Boga było małżeństwo pomiędzy jednym mężczyzną i jedna kobietą i to się nigdy nie zmieniło (1 Ks. Mojżeszowa 1.27). W gruncie rzeczy, studium życia takich mężczyzn jak król Dawid i król Salomon (który miał 300 konkubin/ nałożnic; 1 Ks. Królewska 11.3) ukazuje, że wiele z ich problemów miało swój początek w relacjach poligamicznych (2 Ks. Samuela 11.2-4).

Biblia nigdy nie wyjaśnia dlaczego Bóg przyzwolił mężczyznom na posiadanie konkubin. Przyzwolił także na rozwód i poligamię, chociaż żadne nie było częścią Jego pierwotnego planu dla małżeństwa. Jezus powiedział, że Bóg dopuścił rozwód ze względu na zatwardziałość ludzkich serc (Ew. Mateusza 19.8). Możemy zakładać, że ta sama zatwardziałość serca doprowadziła do poligamii i konkubinatu.

Możemy również domyślać się przyczyny wynikającej z ówczesnej kultury. Niezamężne kobiety w starożytności były całkowicie zależne od członków rodziny, takich jak ojcowie, bracia itp. Jeśli kobieta z jakiegoś powodu nie miała członków rodziny lub jej mąż zmarł lub się z nią rozwiódł, nie miałaby wiele możliwości na przeżycie. Większość kobiet w starożytności była niewykształcona i niewykwalifikowana w żadnym zawodzie. Utrzymanie siebie samej było dla nich bardzo trudne i były narażone na tych, którzy na nich żerowali. Dla wielu kobiet w tragicznych sytuacjach zostanie konkubiną było o wiele bardziej odpowiednią opcją niż prostytucja, bezdomność czy śmierć. Konkubina przynajmniej miała zapewniony dom i pewien poziom opieki.

Wydaje się, że Bóg przyzwolił, by grzech konkubinatu po części zaspokajał podstawowe potrzeby kobiety, chociaż z pewnością nie była to sytuacja idealna. Grzech nigdy nie jest idealny. Chrześcijanom należy przypominać, że tylko dlatego, że Bóg dopuszcza grzech przez jakiś czasto nie oznacza, że jest z niego zadowolony. Wiele narracji biblijnych naucza, że Bóg może użyć ku dobremu to, co niektórzy ludzie zamierzyli użyć dla zła (np. 1 Ks. Mojżeszowa 50.20).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim jest konkubina? Dlaczego Bóg pozwolił, aby mężczyźni mieli konkubiny w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries