Pytanie
Co Biblia ma na myśli mówiąc o końcu wieku?
Odpowiedź
Koniec wieku odnosi się do końca obecnej ery i początku następnej dyspensacji. Jest to okres poprzedzający powtórne przyjście Syna Człowieczego jako Sprawiedliwego Sędziego. Koniec wieku obejmuje pochwycenie, ucisk, powtórne przyjście i sąd narodów, te wydarzenia zapowiadają nadchodzący wiek.
Jezus odnosi się do "końca wieku" kilka razy w Ewangelii Mateusza 13, gdy wyjaśnia znaczenie niektórych przypowieści. W przypowieści o pszenicy i kąkolu Jezus ostrzega przed nadchodzącym sądem, podczas którego "chwasty zostaną wyrwane i spalone w ogniu" (Mt 13:40). Stanie się to, jak mówi Jezus, "pod koniec wieku" (wersety 39-40). Później Jezus porównuje królestwo niebieskie do sieci, która wyławia wszelkiego rodzaju ryby. Potem następuje sortowanie: "Usiedli i zebrali dobre ryby do koszy, a złe wyrzucili. Tak będzie przy końcu wieku" (wersety 48-49). W obu przypowieściach koniec wieku wiąże się z oddzieleniem, sortowaniem i płonącym ogniem (wersety 40 i 50). Jezus użył wyrażenia koniec wieku, aby odnieść się do tego czasu w przyszłości, kiedy królestwo Boże zostanie ustanowione, zapanuje prawdziwa sprawiedliwość, a niegodziwi zostaną osądzeni.
W Ewangelii Mateusza 24 uczniowie Jezusa przychodzą do Niego z pytaniem dotyczącym końca czasów: "Jaki będzie znak Twego przyjścia i końca czasów?". (Mateusza 24:3). To, co następuje później, to dyskurs z Góry Oliwnej, podsumowanie przez Jezusa wydarzeń czasów ostatecznych odnoszących się do Izraela. Uczniowie rozumieli zatem koniec wieku jako "sąd ostateczny towarzyszący powtórnemu przyjściu Jezusa". Koniec wieku będzie wielkim nieszczęściem dla tych, którzy upierają się przy odrzuceniu Chrystusa. Sąd spadnie szybko i ostatecznie. Dla dzieci Bożych żyjących w tym czasie koniec wieku będzie czasem zbawienia i spełnionej nadziei.
Jeden "wiek" lub era prowadzi do drugiego. Jezus mówił zarówno o "tym wieku", jak i o "wieku przyszłym" (Mt 12:32). Obecny wiek, w którym żyjemy, jest wiekiem łaski, który nazywamy również wiekiem kościoła. W tej dyspensacji cała ludzkość jest wzywana do pokuty za swoje grzechy i zwrócenia się do Chrystusa po zbawienie. Wiek ten trwa już 2000 lat, ponieważ Bóg "jest cierpliwy względem was, nie chcąc, aby ktokolwiek zginął, ale aby wszyscy przyszli do upamiętania" (2 Piotra 3:9). Ale ten wiek musi w końcu dobiec końca. Pod koniec tego wieku (dosłownie, po jego zakończeniu), wiek łaski zostanie zakończony i nastanie o wiele bardziej chwalebny wiek. Do tego czasu "teraz jest czas łaski Bożej, teraz jest dzień zbawienia" (2 Koryntian 6:2) - nie należy zwlekać ze skruchą.
Chrześcijanie mają obietnicę Pana, że nigdy nie opuści nas na tym świecie, bez względu na to, co się stanie: "Zaprawdę, Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28:20).
English
Co Biblia ma na myśli mówiąc o końcu wieku?