settings icon
share icon
Pytanie

Czy kody biblijne mają jakiekolwiek znaczenie (jakąkolwiek wartość)?

Odpowiedź


Kody Biblii to ukryte wiadomości, które rzekomo istnieją w oryginalnym tekście Pisma Świętego. Wielu ludzi twierdzi, że odkryło kody biblijne za pomocą wzorów matematycznych. Niektóre wzory można znaleźć poprzez liczenie liter lub przypisywaniu wartości numerycznych każdej literze z tekstu (nazwanej "teomatyką"). Bardziej skomplikowane kody znajduje się za pomocą komputerów. Na przykład, niektórzy badali Ks. Izajasza 53.5 ("Lecz on zraniony jest za występki nasze, starty za winy nasze. Ukarany został dla naszego zbawienia, a jego ranami jesteśmy uleczeni") i używając każdej dwunastej litery hebrajskiej, przeliterowali zdanie "Jezus jest moje imię."

Zatem, istnieją jakieś biblijne kody, które odsłaniają szczególną, pełną znaczenia informację. Nie możemy całkowicie wykluczyć możliwości, że Bóg "ukrył" wiadomości w Swoim Słowie. Bóg z pewnością jest zdolny ułożyć Swoje natchnione Słowo w tak skomplikowany sposób. Wiemy jednak, że Bóg chce, abyśmy rozumieli Jego Słowo (2 Tymoteusza 3.16-17), zatem musimy zapytać dlaczego "ukryłby" wartościowe informacje, których ludzie nie byliby w stanie rozszyfrować przez tysiące lat.

Istnieją pewne problemy z koncepcją kodów biblijnych. Biblia nigdzie nie sugeruje istnienia wewnętrznych kodów (Ks. Przyp. Salomona 25.2 mimo wszystko), zatem wszystkie kody biblijne są efektem ludzkich konstrukcji nałożonych na tekst. Jezus, za każdym razem gdy cytował fragmenty biblijne, nigdy nie użył "kodu biblijnego", aby ukazać ich znaczenie. Apostoł Paweł, za każdym razem gdy odnosił się do fragmentów Starego Testamentu, ani razu nie użył "kodu biblijnego", aby zapewnić głębszy wgląd w zrozumienie tekstu. To samo można powiedzieć o wszystkich innych autorach biblijnych.

Kody biblijne nie są także konieczne. To, co musimy wiedzieć i stosować jest zrozumiałe wystarczająco z "prostego" czytania Słowa Bożego. Nasze zbawienie pochodzi z wzywania Chrystusa, aby zbawił nas od naszych grzechów. Wezwanie Chrystusa następuje, gdy zawierzymy mu przez wiarę. Wiara rodzi się jako efekt słuchania Słowa Bożego. Słuchanie odbywa się gdy ludzie idą i głoszą innym Słowo Boże (Rzymian 10.9-17). Po zbawieniu wzrastamy w Chrystusa, karmiąc się Słowem Bożym (Psalm 119.9-11, 105; 2 Tymoteusza 3.16-17; 1 Piotra 2.2). Wszystkie te fragmenty odnoszą się do przyjęcia tekstu Biblii na poziomie prostego zrozumienia i zastosowanie jej zasad. Zbawienie i uświęcenie nie są uzależnione od wyszukiwania biblijnych kodów.

Wyszukiwanie kodów biblijnych jest zawsze w pewien sposób arbitralne. Proces odkrywania i interpretowania zależy znacznie od perspektywy szukającego. To jest szczególnie prawdziwe, gdy kody biblijne są postrzegane jako przekazy prorocze.

Czy Biblia jest złożoną księgą? Tak. Czy jest o wiele bardziej złożona niż mamy tego świadomość? Tak, z pewnością. Czy możliwe jest, że Bóg zawarł ukryte przesłanie w oryginalnym Piśmie Świętym? Tak, możliwe jest, że Biblia zawiera kody. Ale znowu, zwykłe czytanie Biblii mówi samo za siebie. Wszystko, czego potrzebujemy od Biblii, otrzymujemy z bezpośredniego studiowania jej tekstu (2 Tymoteusza 2.15; 3.16-17). Nie ma potrzeby podejmowania się zadania liczenia liter, szukania sekwencji i aranżowania tekstu w jakiś różnych siatkach, aby znaleźć to, co sprowadza się do wątpliwych wzorców i subiektywnych interpretacji.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy kody biblijne mają jakiekolwiek znaczenie (jakąkolwiek wartość)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries