settings icon
share icon
Pytanie

Z jakiego powodu kochanie innych jest często takie trudne?

Odpowiedź


Kochanie innych niekiedy może być wyjątkowo trudne. Powszechnym zwrotem odnoszącym się do tych ludzi, których ciągle jest nam trudno kochać to ludzie "wymagający ekstra łaski." Jednak nawet ludzie, których ogólnie lubimy czasem jest nam ciężko kochać. Głównym powodem tego, że popadamy w trudności kochania innych jest grzech, zarówno nasz jak i tych, których próbujemy kochać. Ludzie są upadłymi istotami. Bez Boga i jego mocy, jesteśmy egoistyczni i kochanie siebie samych przychodzi znacznie naturalniej niż kochanie innych. Ale miłość nie jest egoistyczna; szuka największego dobra dla innych (1 Koryntian 13.5; Filipian 2.3). Zwalczanie zarówno własnego egoizmu jak i skłonności do grzechu oraz rozprawianie się z egoizmem i skłonnością do grzechu innych może uczynić z miłości obowiązek.

Innym powodem dla którego może być nam trudno kochać innych to fakt, że czasem nie rozumiemy czym jest prawdziwa miłość. Mamy tendencję do myślenia o miłości głównie jako o reakcji emocjonalnej. Problem w tym, że nie możemy zawsze kontrolować naszych emocji. Z pewnością możemy kontrolować to, co robimy z powodu emocji, ale zbyt często emocje same się pojawiają. Miłość do jakiej powołuje nas Bóg, abyśmy okazywali innym jest tym samym rodzajem miłości jaką On ma względem nas. To jest miłość agape, której istotą jest poświęcenie. Boża miłość wobec nas jest miłością poświęcenia, która posłała go na krzyż za nasze grzechy. Czy kochamy innych na tyle mocno, aby poświęcić się dla nich, nawet jeśli nie są łatwi w okazywaniu im miłości? Kochanie innych jest kwestią woli, a nie emocji.

Bóg umarł za nas w naszym najgorszym momencie, w zgiełku naszego grzechu, gdy byliśmy grzesznikami (Rzymian 5.8; Ew. Jana 15.13). Gdy poświęcamy się, aby kogoś kochać, dostrzegamy głębię miłości Boga do nas samych, ukazując przy tym jego (miłość) wobec świata. Jezus powiedział swoim uczniom, "Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną mieć będziecie" (Ew. Jana 13.34-35). Zauważ, że nie powiedział, "Odczuwajcie miłość wobec siebie." On powiedział, "miłujcie się wzajemnie." On nakazał działanie, a nie uczucie.

Poniekąd trudno jest kochać innych dlatego, że często próbujemy to robić samodzielnie, próbując wzbudzić uczucia miłości gdy ich nie ma. To może prowadzić do hipokryzji i "odgrywania roli" kochającej osoby, gdy nasze serca są tak naprawdę zimne względem innego człowieka. Musimy rozumieć, że nie możemy kochać bez Boga. To wtedy, gdy pozostajemy w Jezusie (Ew. Jana 15) i Duch Święty pozostaje w nas, jesteśmy w stanie nieść owoc miłości (Galacjan 5.22-23). Powiedziane jest, że Bóg jest miłością i że nasza miłość do innej osoby jest zarówno uzdolniona przez Boga jak i w odpowiedzi na jego miłość w nas (1 Jana 4.7-12). Może to być dla nas trudne, aby polegać na Bogu i powierzać się jemu, ale On również dopuszcza taką trudność, aby jego chwała jeszcze bardziej była widoczna. Gdy kochamy trudnych ludzi lub wybieramy, aby kochać nawet jeśli nie czujemy w ten sposób, pokazujemy nasze poleganie na Bogu i pozwalamy, aby jego moc objawiała się w nas i przez nas.

Kochanie innych jest trudne, ponieważ oni są ludźmi i my jesteśmy ludźmi. Ale w tej trudności o wiele bardziej doceniamy wartość Bożej miłości wobec nas. I gdy kochamy innych pomimo ich braku chęci bycia kochanym, Duch Boży jaśnieje, On jest wywyższony, inni są zbudowani i świat widzi Chrystusa w nas.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Z jakiego powodu kochanie innych jest często takie trudne?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries