settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego kobiety odgrywają tak małą rolę w Biblii?

Odpowiedź


Nie da się zaprzeczyć, że w Biblii wspomina się o stosunkowo niewielu kobietach, a bardzo niewiele z nich pełni role, które można by uznać za "główne". Powody tego są głównie kulturowe. Jednak kilka kobiet w Biblii miało do odegrania ogromne role, a zaszczyt, jakim zostały obdarzone, trwa do dziś.

W okresach historycznych objętych Biblią większość społeczeństw była patriarchalna, co oznaczało, że mężczyźni posiadali wyłączną władzę, z rzadkim wyjątkiem rządzącej królowej. Ta dynamika władzy rozciągała się na każdą część życia, w tym religię, rząd i rodzinę. Ponieważ Biblia opisuje głównie wydarzenia historyczne, takie jak powstanie narodu izraelskiego, oraz działania przywódców, takich jak prorocy, kapłani i królowie, zdecydowana większość wspomnianych osób to mężczyźni.

Wielu badaczy Biblii zwraca uwagę na to, że liczba kobiet odnotowanych w Biblii jest niezwykła, biorąc pod uwagę zdominowane przez mężczyzn społeczeństwo, w którym Biblia została napisana. Uwzględnienie historii kobiet, od Hanny i Rut, Estery i Debory w Starym Testamencie, po Marię, Elżbietę i Pryscyllę w Nowym, wydaje się wskazywać, że Bóg ceni kobiety bardziej niż to czyni całe społeczeństwo. Na szczególną uwagę zasługuje opis zmartwychwstania. Uczniowie Jezusa, wszyscy mężczyźni, ukrywali się ze strachu, podczas gdy kobiety poszły do grobu, odkryły, że jest pusty, spotkały zmartwychwstałego Pana i stały się pierwszymi ewangelistkami na świecie (Mt 28).

Przez większość historii świata, kobiety odgrywały mniejszą rolę niż mężczyźni, a rzeczywistość ta jest dokładnie odzwierciedlona w Biblii. Większość królów i innych przywódców stanowili mężczyźni. Kobiety były przyzwyczajone do odgrywania drugorzędnych ról. To po części dlatego kobieta przy studni była zszokowana, że Jezus do niej przemówił: "Wtedy niewiasta samarytańska rzekła do niego: Jakże Ty, będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, o wodę?" (Jana 4:9). Nie chodziło tylko o to, że była z Samarii, ale o to, że była Samarytanką, co sprawiło, że myślała, że Jezus ją przeoczy. Ale myliła się; Jezus przyszedł szukać i zbawić wszystkich zagubionych, w tym kobiety. A w Chrystusie mężczyźni i kobiety są absolutnie równi (Galacjan 3:28).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego kobiety odgrywają tak małą rolę w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries