settings icon
share icon
Pytanie

Kiedy kobiety powinny przestać nauczać chłopców w kościele?

Odpowiedź


Jako tło, proszę przeczytaj nasze artykuły na temat kobiet pastorów i kobiet w służbie. Jeśli konkluzja, że kobiety nie powinny nauczać, praktykować duchowej władzy nad mężczyznami czy prowadzić duchowo mężczyzn w kościele jest poprawna biblijnie, a wierzymy że tak jest, pojawia się pytanie: W jakim wieku chłopiec uważany jest za mężczyznę?

Czy kobiety mogą służyć jako przywódcy grup młodzieżowych? Czy kobiety mogą nauczać grupy biblijne czy szkółki niedzielne, które obejmują nastolatków płci męskiej? Co, jeśli klasa jest współprowadzona przez mężczyznę i kobietę? To są wszystkie pytania na które Biblia nie daje jasnych odpowiedzi.

Biblia nie odnosi się bezpośrednio ani do kwestii kobiety nauczającej nastoletnich chłopców, ani tego, kiedy chłopiec staje się mężczyzną. W Starym Testamencie, 20-latek był uważany za wystarczająco dorosłego do służby wojskowej i liczony w spisie obywateli (4 Ks. Mojżeszowa 1.3)- zatem młodzi mężczyźni w wieku 20 lat byli uważani za dorosłych. W Misznie wiek moralnej i religijnej odpowiedzialności ustalono na 13 lat. Ale Biblia nigdzie nie wskazuje konkretnie 20, 18 lub 13 lat jako wieku, w którym chłopiec staje się mężczyzną.

Biblia jasno wskazuje, że formalna pozycja "nauczyciela" w kościele musi być zajmowana przez mężczyznę jeśli dorośli mężczyźni są wśród uczących się. Biblia jest mniej dokładna na temat tego kiedy chłopiec staje się mężczyzną. Mówiąc ogólnie w większości kościołów, które uznają komplementaryzm, nauczycielami w grupach w których nauczani się nastoletni chłopcy są mężczyźni. To wydaje się dobrą praktyką do naśladowania, jako że chroni przed możliwym naruszeniem biblijnego nakazu dotyczącego kobiet prowadzących duchowo mężczyzn w kościele. Jednocześnie nie jest szczególnie biblijne stwierdzenie, że kobiety nigdy nie mają odpowiedniej okazji do nauczania mężczyzn w wieku 13-18 lat. Poza tym, kobiety nie są wykluczone z uczniostwa, zachęcania, napominania czy dostarczania wskazówek młodym chłopcom. "Naśladuj mnie jak ja naśladuję Chrystusa" jest czymś, co każdy chrześcijanin ma gorliwie naśladować (1 Koryntian 11.1).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kiedy kobiety powinny przestać nauczać chłopców w kościele?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries