settings icon
share icon
Pytanie

Czy kobiety w Biblii miały wybór odnośnie tego za kogo wyjdą za mąż?

Odpowiedź


Wiele małżeństw wspomnianych w Biblii było aranżowanymi małżeństwami w których rodzice byli zaangażowani w wybieranie partnera dla swoich dzieci. Praktyka aranżowania małżeństwa bardzo się różniła w zależności od rodziny i wspólnoty. Jednak wiele kultur praktykowało aranżowanie małżeństwa już od najwcześniejszych okresów. Na przykład Abraham nakazał swojemu słudze znalezienie żony dla swojego syna Izaaka (1 Ks. Mojżeszowa 24). Sługa znalazł potencjalną żonę Izaakowi, Rebekę, ale widać wyraźnie, że Rebeka miała wybór odnośnie tego czy przyjmie tą propozycję (wersety 57-58).

Syn Rebeki Jakub znalazł później kobietę, którą pokochał i zawarł kontrakt z jej ojcem Labanem, że będzie pracował przez siedem lat w zamian za małżeństwo z Rachelą (1 Ks. Mojżeszowa 29). Chociaż małżeństwo zostało zaaranżowane, wydaje się, że oboje- Rachela i Jakub- pragnęli tego porozumienia.

W przeciwieństwie do zachodnich małżeństw, które często obejmują długi czas randkowania przed ślubem, starożytne żydowskie zwyczaje obejmowały znacznie bardziej powściągliwą praktykę, która zwykle obejmowała pociąg między mężczyzną a kobietą, umowę między ich dwoma rodzinami, posag dawany rodzinie żony i siedmiodniową uroczystość weselną. Żydowski zwyczaj zrękowin zmniejszał prawdopodobieństwo przedmałżeńskiej aktywności seksualnej, a rozwód pojawiał się znacznie rzadziej.

Podsumowując, aranżowane małżeństwa były standardem w czasach starożytnych i Stary Testament zawiera kilka przykładów. Praktyka aranżowanych małżeństw wyrosła z silnego poczucia więzi rodzinnych i wierności, która często pomagała zapewnić silniejsze zobowiązanie do przymierza małżeńskiego. Wiele małżeństw w Biblii opierało się na formalnym kontrakcie, gdy zarówno mężczyzna jak i kobieta pragnęli się pobrać.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy kobiety w Biblii miały wybór odnośnie tego za kogo wyjdą za mąż?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries