settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest klepisko?

Odpowiedź


Istnieją dziesiątki odniesień do "klepiska" w Biblii, niektóre dosłowne, a niektóre symboliczne. W czasach biblijnych nie było maszyn, więc po żniwach ziarno było oddzielane od słomy i plew poprzez ręczne młócenie. Najpierw musiała powstać płaska, gładka i twarda powierzchnia, którą nazywano klepiskiem. Proces młócenia odbywał się zazwyczaj poprzez rozłożenie snopów na klepisku i wielokrotne stąpanie po nich przez woły i bydło, co powodowało oderwanie jadalnej części ziarna zbóż (lub innych plonów) od otaczających je łuskowatych, niejadalnych plew (5 Ks. Mojżeszowa 25.4; Ks. Izajasza 28.28). Czasami do tego celu używano cepów lub kijów (Ks. Rut 2.17; Ks. Izajasza 28.27). Następnie używano wideł żniwnych do wyrzucania mieszanki w powietrze, aby wiatr mógł rozwiać plewy, pozostawiając na ziemi tylko dobre ziarno.

Zarówno Stary, jak i Nowy Testament odnoszą się do klepiska jako symbolu sądu. Ozeasz prorokował, że ponieważ Izrael wielokrotnie odwracał się od Boga ku fałszywym bożkom, Jego sąd nad nimi rozproszy ich na wietrze jak plewy z klepiska. "Dlatego będą jak poranna mgła, jak wczesna rosa, która znika, jak plewy wirujące z klepiska, jak dym uchodzący przez okno" (Ks. Ozeasza 13.3). Jeremiasz przepowiada podobny los Babilończykom, którzy prześladowali Izrael, porównując ich los do zdeptanych snopów na klepisku (Ks. Jeremiasza 51.33).

Jan Chrzciciel używa obrazu klepiska, aby opisać nadchodzącego Mesjasza, który oddzieli prawdziwych wierzących od fałszywych. Prawdziwi naśladowcy Chrystusa zostaną zgromadzeni w królestwie Bożym, tak jak ziarno jest gromadzone w stodołach, podczas gdy ci, którzy odrzucą Chrystusa, zostaną spaleni "ogniem nieugaszonym", tak jak spalane są bezwartościowe plewy (Ew. Mateusza 3.12; Ew. Łukasza 3.17). Bezbożni są często opisywani jako plewy, które wiatr rozwiewa (Psalm 1.4; Ks. Izajasza 17.13). Podobne wyobrażenie dobrego ziarna oddzielonego od bezwartościowych chwastów pojawia się w przypowieści o pszenicy i kąkolu (Ew. Mateusza 13.36-43).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest klepisko?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries