settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie kipy / jarmułki?

Odpowiedź


Kippah (liczba mnoga: kippot) lub jarmułka/yamaka (jidysz) to czapka, małe, okrągłe nakrycie głowy noszone przez Żydów - głównie mężczyzn. Kippah została po raz pierwszy wspomniana w 24-rozdziałowym Traktacie Szabat, jednej z 12 ksiąg w Zakonie Moed - części Miszny dotyczącej świąt. Księga ta koncentruje się na czynnościach, które są zabronione w szabat, takich jak rozmowy o interesach i przenoszenie rzeczy. Dokładne pochodzenie i cel jarmułki są niejasne, ale jest ona używana jako znak szacunku dla Boga: noszący kipę przyznaje, że Bóg jest ponad nim. Niektórzy żydowscy nauczyciele nalegają, aby mężczyźni zakrywali głowy podczas modlitwy (co najwyraźniej jest sprzeczne z wierzeniami w czasach Jezusa, zgodnie z 1 Koryntian 11:7) i innych studiów religijnych. Niektórzy twierdzą, że jarmułka musi być noszona przez cały czas, nawet podczas snu. Inni twierdzą, że noszenie kipy jest wyjątkową praktyką pobożności i nie jest wymagane dla ogółu społeczeństwa. W niektórych kręgach reformowanych i konserwatywnych Żydów kobiety również noszą jarmułki.

Obecnie rodzaj jarmułki może również reprezentować odłam i poglądy polityczne noszącego. Ultraortodoksyjni Żydzi mają duże, czarne jarmułki wykonane z aksamitu. Bardziej nowocześni Żydzi noszą jaśniejsze kolory. Czarny jedwab jest używany przez tych, którzy nie są pobożni lub przez nie-Żydów, którzy chcą przestrzegać zwyczajów podczas wizyty w synagodze. Syjoniści często noszą szydełkowane lub dziergane jarmułki. Kapelusz może być noszony na jarmułce jako rodzaj podwójnej dawki lub zamiast jarmułki, gdy pokazywanie swojego żydowskiego dziedzictwa nie jest rozsądne. Z drugiej strony, niektóre jarmułki są dostępne w kolorach drużyn sportowych, a nawet z postaciami z kreskówek. Słynna historia mówi, że kiedy rabin marynarki wojennej użył swojej jarmułki, aby wytrzeć krew z ofiar bombardowania koszar w Bejrucie w 1983 roku, inny kapelan, katolicki ksiądz, oderwał kawałek swojego munduru, aby stworzyć prowizoryczną jarmułkę.

Jarmułki nie są wspomniane w Biblii, a noszenie kipy nie jest nakazane w Prawie Mojżeszowym. Jarmułki zostały wspomniane dopiero około 200 lat po czasach Jezusa, w Misznie (pozabiblijnych naukach, które zawierały niepotrzebne szczegóły dotyczące przestrzegania Prawa). Stały się one powszechne dopiero w średniowieczu. Kippot oczywiście nie jest wymagany od chrześcijan, ale grzecznie byłoby go nosić podczas wizyty w synagodze lub uczestniczenia w żydowskiej ceremonii.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie kipy / jarmułki?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries